Szeptemberig biztosan marad minden a régiben
Az eljárásban a társaság a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa azon határozatának felülvizsgálatát kérte, amelyben a hatóság felmondta a rádió médiaszolgáltatási szerződését.
A bíróság az eljárás idejére felfüggesztette a médiatanács határozatának végrehajtását, vagyis a rádiónak ugyan már nincs szerződése, de jogok még megilletik, illetve kötelezettségek továbbra is terhelik.
Napi 2,1 millióval hízik a tartozás
Az NMHH a döntést követő közleménye szerint a Neo FM-et működtető üzleti vállalkozás 519 millió forint köztartozást halmozott fel. Ezt a vállalkozás tulajdonosai is elismerik, de semmilyen lépést nem tettek az adósság rendezése érdekében - írja a médiatanács. Mindaddig, amíg a tulajdonos a rádiót üzemelteti, a Neo FM-et működtető üzleti vállalkozás naponta további 2,1 millió forint újabb köztatozást halmoz fel - írják.
A napokban eladták az egész céget
A keddi tárgyaláson a rádió jogi képviselője elmondta, hogy július 3-án az FM1 Zrt. összes részvényét megvásárolta a Dr. M-MEDIA Kft. Ezt követően a hatóságnál bejelentették a tulajdonosváltást, és egyeztetést kezdeményeztek a tartozás rendezéséről. Elhangzott az is, hogy július 9-én a rádió polgári bíróság előtt is megtámadta a szerződésük felmondásáról szóló határozatot, és július 2-án a bíróság tényleges csődeljárást rendelt el az FM1 Zrt.-vel kapcsolatban.
A Népszabadság korábbi információi szerint egy forintért vásárolták meg az FM1 Zrt. százszázalékos tulajdonrészét. A lap úgy tudja: a tulajdonos a szerződésben átvállalta a cég csaknem 600 millió forintos adósságát, amivel az FM1 tartozik a médiahatóságnak. A cég eladásáról szóló szerződés azonban csak akkor lép életbe, ha a médiahatóság is beleegyezik abba, hogy miután az új tulajdonos kifizeti a tartozásokat és leteszi a bankgaranciát, megmarad a Neo FM műsorszolgáltatási szerződése, így a rádió tovább működhet.
A testület azonban kedden azt írta: a szerződés felbontásáról szóló júniusi döntésén már nem változtathat. "A médiatanácsnak a tetemes összegű tartozásra figyelemmel, valamint a rádiót működtető vállalkozás fizetési hajlandóságának szembetűnő hiánya miatt sem joga, sem lehetősége nincs korábbi döntése megváltoztatására" - írják.
Megágyaznak a kártérítési pernek
Ha a július 3-án képbe került új befektető a médiatanács miatt eláll a szerződéstől, az megalapozhatja az iparági szereplők által várt többszázmilliós kártérítési pert is. Szakértők ugyanis a Privátbankárnak korábban elmondták: közigazgatási jogkörben okozott kár miatt indíthat eljárást a későbbiekben az FM1 Konzorcium (amennyiben bebizonyosodik, hogy a szerződést vele szemben jogtalanul bontották fel), de csak akkor, ha megfelelő fórumon a jogorvoslati lehetőségeket kimerítette. Ha a fellebbezés után sem változtat álláspontján a Médiahatóság, akkor a Neo FM a befektetők távolmaradása miatt őt ért többszázmilliós kár miatt indíthat pert a Médiahatóság ellen, amiért az jogkörében eljárva, mint közigazgatási szerv kárt okozott a cégnek.
Az FM1 jogi képviselője az MTI tudósítása szerint beadványában épp arra hivatkozott, amit a Privátbankár által megkérdezett szakértők az NMHH álláspontjának gyenge pontjaként emlegettek: a csődvédelem alatt nem lett volna lehetőség arra, hogy a cégtől megvonják azt a jogosultságát, amely bevételét keletkezteti, vagyis a médiaszolgáltatás lehetőségét.
A médiatanács képviselője ugyanakkor a joggal való visszaélésnek nevezte a csődtörvényre való hivatkozást, mivel a hatóság határozatát az előzte meg, hogy a rádió több mint egy éve, számos alkalommal sértett jogot. Közölte azt is, hogy a csődtörvény értelmében a szerződés felmondására maga a csődeljárás kezdeményezése is okot ad, így visszás éppen erre hivatkozni annak állításakor, hogy a hatóság nem mondhatta volna fel a szerződést.