A Gyermelyi Zrt. naponta 200 tonna lágybúza, illetve 150 tonna durumbúza őrlésére képes új malomüzemet avatott fel. A kétmilliárd forintos beruházással készült létesítményt Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter adta át.
A miniszter szerint ritka, hogy egy részvénytársaság az egykori szövetkezeti tagok és leszármazottaik tulajdonában van. Azt mondta, hogy Gyermelyen az valósult meg, amit a Nemzeti Vidékstratégiában szorgalmaznak, a vidék gazdaság több lábra állítása, valamint a magas hozzáadott értékű mezőgazdasági termékek gyártása, magyar termékek gyártása.
Tóth Béla, az igazgatóság elnöke elmondta, hogy eddig nem foglalkoztak durumbúza őrlésével, a most átadott malommal a búzaőrlési kapacitása napi 500 tonnára emelkedik. Azzal, hogy a cégcsoporton belül a tojáshoz és a lágybúzához hasonlóan a durumbúza-vertikum is teljessé válik, a Gyermelyi Zrt. termékei teljes egészében magyar alapanyagokból készülhetnek.
A termesztéstől az őrlésig
Gyermelyen 1989-ben indult el az első malom, az utolsó bővítés 2001-ben történt, amely teljes egészében ellátja a tésztagyárat. A malom a tésztagyártás mellett sütőipari partnereket is kiszolgál, kibocsátása 2012-ben elérte a 106 ezer tonnát, kapacitását nem lehetett tovább bővíteni - indokolta a bővítést az igazgatóság elnöke.
A társaság évente 100 ezer tonna búzát dolgoz fel, amelyet 200 szerződött partnerétől vásárol fel. Nekik a Gyermelyi Zrt. saját maga termeli a vetőmagot, évente 10 ezer tonnát, a Magyar Tudományos Akadémia Martonvásári Kutató Intézetével együttműködve.
További fejlesztésekre készülnek
A cégcsoport az alapanyag-termeléstől kezdve a végtermékek értékesítéséig szinte mindent saját kézben tart. Birtokairól évente 150 millió tojás kerül ki, ennek felét értékesítik, másik felét a tésztagyártáshoz használják fel, naponta akár több százezret darabot. Az igazgatóság elnöke elmondta, a megnövekedett felhasználás miatt növelni kell a gabonatároló kapacitást, ezért 1 milliárd forintos fejlesztéssel nyárra további 32 ezer tonnányi korszerű, gabona be- és kitárolására alkalmas rendszer létesítenek.
Ezen felül egy újabb 100 ezer férőhelyes tojófarm épül, bővül a tésztagyár gépparkja, valamint befejeződik a tavaly megkezdett betakarítógép fejlesztési projekt. Így összességében 2013-ban 3 milliárd forintot költöttek beruházásokra.
A teljes egészében magánkézben lévő cégnél 437-en dolgoznak, évente 23 ezer tonna tésztát gyártanak, amelynek 90 százalékát belföldön értékesítik. A Gyermelyi Zrt. konszolidált árbevétele 2011-ben 18,6 milliárd, 2012-ben 18,1 milliárd forint volt. Beruházásokra 2011-ben 2,2 milliárd, 2012-ben pedig 4,1 milliárd forintot fordítottak.