1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

KKV
Szerzetesek lehetnek belga Vallónia legszegényebb térségének legnagyobb munkaadói, miután jelentősen megugrott a kereslet a sörök között luxusmárkának számító trappista nedű iránt.

Belgium vallonok lakta részén trappista szerzetesek kezdtek Chimay néven sört főzni az apátságokban 1862-ben. A meglehetősen erős - 6-8 százalékos alkoholtartalmú -, édeskés sört eleinte 17 barát készítette az Abbaye Notre dame de Scourmont kolostorban. Később azonban olyannyira kedveltté vált az ital, hogy már a tartomány határain kívülre is szállítani kellett belőle. Ma már az apátságban készült barna és "vörös" Chimay-nak több mint a felét Belgiumon kívül értékesítik. A legnagyobb kereslet az Egyesült Államokban, Kínában, Japánban és Afrikában van.

De hát annyiféle sör van a világon, nem?

A Chimay egyébként a megmaradt hat trappista ale típusú sör egyike, amelyből évente 170 ezer hektolitert állítanak elő a ma is meglehetősen puritán berendezésű kolostorban. Ehhez tartozik egy 8 és fél hektáros terület, amelynek forrásait szigorúan őrzik a barátok, hiszen a különlegesen tiszta minőségű víz az egyik meghatározó alapanyaga a kiváló sörnek. Bár a Chimay mellett, olyan trappista előkelőségek is versenyben vannak a top sörök piacán, mint a Westmalle, vagy az Orval, viszont a világ sörtermelésének csak apró szeletét jelentik a maguk néhány százezer hektoliterével. A globális sörforgalmazás meghatározója ugyanis  a belga InBev lett, amely 2008-ban, nem sokkal a válság kitörése előtt 52 milliárd dollárért megvette az amerikai piac főszereplőjét, az Anheuser–Buscht, és ma már Anheuser–Busch InBev néven futva, világszerte körülbelül 200 márkát forgalmaz, több mint 100 ezer alkalmazottal. A belga sör dinoszaurusz önmagában több mint 350 millió hektoliter folyékony kenyeret állított elő 2011-ben.

A minőség rulez sörben is

De míg az AB InBev termelése csökkent idén, addig a belga trappista sörök egyre kelendőbbek a nyugati világban, mert a fogyasztók egyre nagyobb számban isznak ínyencek való különleges nedűt. Ma már a belga jelzőt a sörcimkéken egyértelműen a kiváló minőséggel azonosítják a sörimádók. A belga sörök felfutását egyébként a szükség hozta, hiszen 20 éve még jónéhány, kisüzemi körülmények között  termelő, házi sörfőzde került a tönk szélére, ahonnan az egyetlen kitörési pontnak az tűnt, ha a terméket megpróbálják kivinni a nemzetközi piacra. És lám-lám, a trappista sörök esetében a stratégia bevált. Persze a régi rajongók fanyalognak és azt állítják, hogy a nemzetközi verseny károsan befolyásolta a Chimay márka minőségét és mintha már eltűnni látszana a régi apátsági recept alapján készült eredeti ital. Ennek azonban ellentmond az a hihetetlen nemzetközi nyomás, amely nagyobb termelésre kényszerítené a szerzeteseket, akik viszont foggal-körömmel ragaszkodnak az eredeti szabályokhoz.

Ismerik a sörfőző szerzetesek gazdasági filozófiáját?

Furcsa módon a trappista serfőzdék kolostori filozófiája a profittermelés önként vállalt elutasítása. De akkor mi a csodát csinálnak az apátságok azzal az irdatlan mennyiségű pénzzel, amelyet a lefőzött és eladott sör után kapnak és amelyhez hozzá sem nyúlnak? Három nagyon egyszerű elvet követnek a trappista apátságokban a mai napig. Először is a sört csak és kizárólag a kolostorokban lehet főzni, másodszor az egész folyamatot csak a barátok tarthatják felügyeletük alatt, azt másnak nem adják át. Végül pedig az eladott áruért kapott bevételt, nyereséget teljes egészében jótékony célra kell fordítani.

Egy idő után a szerzetesek egy része leállt a napi folyamatos rutint követelő serfőzdei tevékenységgel, de ellenőrzik a gyártási folyamatot, sőt miután beütött a válság, arra is hajlandók voltak, hogy maguk helyett helybélieket kezdtek alkalmazni, természetesen szorosan felügyelve tevékenységüket. Ez azért lett egyre fontosabb, mert a Chimayt belga Vallónia legszegényebb területén főzik, ott ahol a legmagasabb a munkanélküliség. A barátok számára pedig - úgy tűnik - valamilyen lelkiismereti kihívás is lett, hogy minél több helyi munkanélkülinek nyújtsanak valamilyen értelmes elfoglaltságot. A tevékenységet feltáró Financial Times írásból kiderül, hogy az apátság jelenleg több mint 250 embert alkalmaz és néha-néha még kamatmentes kölcsönt is ad helyi kisvállalkozóknak, ha azok így újabb munkalehetőséget tudnak teremteni a környéken. Arról nem is beszélve, hogy a gyakran pénzhiánnyal küszködő szomszédos kolostorokat a szerzetesek gyakran és azonnal kisegítik, ha ezt kérik tőlük.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG