4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Újabb fórt kapott magától az állam az állampapír-piacon, mentesítette a tranzakciós illeték alól a Kincstárnál vezetett számlákról az ügyfél saját folyószámlájára történő átutalásokat. A készpénzfelvétel illetékköteles marad, de legalább könnyebb lesz bejelenteni. A legnagyobb vonzerő persze a gáláns kamat marad, itt is jött egy ajándék.
(Fotó: Eidenpenz József)

Januártól az ügyfelek az egymillió forint feletti készpénzfelvételi igényüket – a felvétel előtt legalább kettő munkanappal – “az elektronikus szolgáltatási csatornáinkon” is bejelenthetik, rögzíthetik – írja az Államkincstár kisbefektetőknek szóló hírlevele. (Ezek a csatornák a WebKincstár és a MobilKincstár.) Emellett a hagyományos telefonos TeleKincstáron keresztül továbbra is be lehet jelenteni a készpénzfelvételi szándékot, munkanapokon reggel nyolc és este nyolc között.

A hírlevél szerint a Kincstárnál január 1-től a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló 2012. évi CXVI. törvény módosítása miatt megváltozik a tranzakciós illeték számítása. Ennek értelmében “mentesül a tranzakciós illetékfizetési kötelezettség alól a természetes személyek Kincstárnál vezetett, állampapír forgalmazás érdekében igénybe vett ügyfélszámlája és más számlavezetőnél vezetett fizetési számlája között lebonyolított átutalás” – írják.

Hozzáteszik, hogy az állampapírral kapcsolatos készpénzfelvétel, illetve a más számlatulajdonos részére indított utalási megbízások során a jövőben is meg kell fizetni az összeg 0,3 százalékára, maximum 6000 forintra rúgó pénzügyi tranzakciós illetéket.

Nincs összeghatár

Amint arról év végén beszámoltunk, általános adószabály-változás az idén, hogy a húszezer forint alatti pénzátutalásokat a magánszemélyek számára illetékmentessé tették. A Kincstárnál viszont, úgy tűnik, nincs összeghatár, de csak saját folyószámlára utalhatunk.

Ezzel az állam tovább kedvez az állampapírjait a saját fiókhálózatában vásároló befektetőknek, illetve növeli az állampapírok vonzerejét. A számlavezetés eddig is, már sok-sok éve ingyenes volt.

Előny itt, előny ott

Illetékmentes átvezetések

“Nem keletkeztet pénzügyi tranzakciós illetékfizetési kötelezettséget:

a) az ugyanazon pénzforgalmi szolgáltató által eltérő számlák között végrehajtott fizetési művelet, ha a fizető fél és a kedvezményezett személye megegyezik (például azonos bankon belül az átvezetés a folyószámláról a megtakarítási számlára) vagy ha a terhelendő és a jóváírandó számla tulajdonosainak köre legalább részben azonos (például azonos bankon belüli átvezetés a házastársak közös rendelkezése alatt álló számláról a feleség számlájára, vagy például azonos bankon belüli átvezetés bejegyzett élettársak közös számlájáról az egyik élettárs számlájára)” (Forrás: Nav.gov.hu)

Ám az is lehet, hogy a törvényhozók úgy fogják fel, a pénzintézetek eddigi előnyét ellensúlyozzák ezzel. Az ugyanazon banknál, pénzügyi szolgáltatónál, pénzügyi csoportnál vezetett folyószámla és értékpapír-számla közötti átvezetés ugyanis eddig is illetékmentes volt (lásd a keretest).

De pár ezrelék ide vagy oda, az igazi vonzerőt változatlanul a magas, a piaci kamatokat, betéti kamatot jóval meghaladó állampapír-hozamok jelentik. Az új, decemberben bevezetett öt éves inflációkövető kötvények kamatát például megemelték az előzőhöz képest, és már 4,1 százalékról indul, bár ez csak mintegy két hónapra vonatkozik. Utána azonban várhatóan még magasabb lesz. (A részletekről itt írtunk.)

Még egy ajándék

“Állam Bácsi” további ajándéka az Újévre, hogy a január másodikától árult új két éves, 2021/H1 jelű lakossági államkötvény kamata is magasabb az előzőnél, háromról 3,25 százalékra nőtt. A három százalékhoz közelítő inflációs értékek mellett ez is érthető. A többi papír feltételei egyelőre változatlanoknak tűnnek.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40810 40210 41290 +0,77% 0 0 14 111 396 270 HUF 2026-05-27 17:09:20
MOL 3750 3718 3848 -1,83% 0 0 3 010 841 598 HUF 2026-05-27 17:10:44
MTELEKOM 2600 2576 2604 +0,31% 0 0 2 618 719 614 HUF 2026-05-27 17:12:28
RICHTER 12450 12290 12490 +2,13% 0 0 2 528 679 830 HUF 2026-05-27 17:06:53
OPUS 326 315 327 +3,00% 0 0 33 805 405 HUF 2026-05-27 17:05:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Jobban fogják ezentúl keresni a forintot, mint a devizát? – interjú
Eidenpenz József | 2026. május 27. 10:33
Miért reagált a piac ennyire kedvezően a magyar politikai fordulatra, és meddig tarthat a forint, illetve a kötvénypiac felülteljesítése? A külföldi befektetők erősebben hittek a magyar sztoriban, mint a belföldiek, de a további erősödéshez már kézzelfogható reformok és hiteles gazdaságpolitika kellenek. Eközben a globális politika bármikor felülírhat mindent. Interjú Wéber Tamással, az Amundi Alapkezelő Zrt. kötvényportfólió-menedzserével.
Állampapír / Kötvény Szétkapkodták az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 08:26
A május 24-ei kamatcsökkenésre reagálva elképesztő mennyiséget, 369 milliárd forintot vásároltak még a régi feltételekkel.
Állampapír / Kötvény Kell-e pánikolni a fél százalékpontos lakossági kamatcsökkentéstől?
Eidenpenz József | 2026. május 20. 10:01
Bár csökkentik a fix kamatozású lakossági állampapírok kamatait, így is viszonylag magasan maradnak, és biztosíthatnak pozitív reálhozamot a következő pár évben. A szabadpiacon ennél is többet esett egyes állampapírok hozama, ráadásul nincsenek igazán alternatívák sem a bankoknál, sem máshol. Plusz még maradt két nap a régi feltételekkel – és B-terv is van.
Állampapír / Kötvény Új állampapírokat dob piacra az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 17:54
A hazai kamatkörnyezet javulására reagálva az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK Zrt.) 2026. május 22-én új sorozatokat indít és lezárja a fix kamatozású lakossági állampapírok futó sorozatait. A módosítás kizárólag a kamatok 0,5 százalékpontos mérséklését jelenti, a fix kamatozású lakossági állampapírok egyéb jellemzőit változatlanul hagyja az adósságkezelő.
Állampapír / Kötvény Jó hír érkezett a magyar államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 5. 12:56
Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy átlaghozama.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapírunkat érdemes most lecserélni, és melyiket nem?
Eidenpenz József | 2026. április 24. 14:49
Sokat estek mostanában az állampapír-hozamok, már a választás előtt elkezdték és utána is folytatták, ráadásul sokan további hozameséssel számolnak. Ilyenkor több éves, fix kamatozású államkötvényeket érdemes vásárolni, de azért nem minden esetben. Némelyik régebbi, változó kamatozású kötvény is vonzó marad, nem biztos, hogy el kellene taszítani magunktól.
Állampapír / Kötvény Ilyet is rég láttunk: egymás kezéből tépik ki a magyar állampapírt a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:58
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Mi lesz veled, magyar állampapír?
Eidenpenz József | 2026. április 20. 05:55
A választások után kibontakozó eufória jókora hozamesést okozott a magyar állampapíroknál, ami előbb-utóbb a kisbefektetők megtakarításait is érinteni fogja. A további hozamesés is benne van a pakliban, több elemző számít erre, de hosszabb távon sok függ az ország, a költségvetés helyzetétől, az euróbevezetés felé tett lépésektől.
Állampapír / Kötvény Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:17
A tőzsde kissé korrigált a hétfői eufória után, az állampapírokat viszont egymás kezéből tépték ki a befektetők, és jó sokat is fizettek értük. 
Állampapír / Kötvény Menekülni akar a magyar állampapírokból? De hogyan?
Eidenpenz József | 2026. április 10. 11:34
Háború itt, válság ott, se szeri, se száma a bizonytalanságoknak és kockázatoknak. Ezért sok kisbefektető kérdezi, hogy ha állampapírt vesz, és megunja vagy megijed, ki tud-e szállni, illetve hogyan. Áttekintjük, melyik állampapírfajtánál hogyan működik ez, de általában nagyon egyszerűen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG