Ambrus András tájékoztatása szerint a megyeháza április elején 2,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra nyújtott be igényt az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok számára kiírt pályázaton. Mivel a pályázatra e hónap végéig lehet jelentkezni, a most odaítélt 181 millió 214 ezer forint egyfajta előlegnek tekinthető.
A sajtófőnök hozzátette: bevárják az összesen 31 milliárdos mentőcsomagról rendelkező végleges döntést, hiszen van remény arra, hogy Pest megye hozzájut a kért 2,5 milliárdos támogatáshoz; ezt adósságrendezésre fordítanák (a most kapott előleget is vissza kellene belőle fizetniük).
Ambrus András március 11-én azt közölte az MTI-vel, hogy legalább hat jogcímen tartozik a megyei önkormányzat. A tetemes adósság több év alatt halmozódott fel, főként azért, mert a korábbi kormányzati intézkedések nyomán kiadásaik kétszeresen meghaladták a bevételeket. A megyei költségvetés 8,1 milliárd forintos hiányából a tavalyi adósság négymilliárdot tesz ki, ebből a legnagyobb tétel a közétkeztetést végző HunGast Kft.-vel szembeni több száz milliós tartozás (amely miatt a HunGast beszüntette 34 megyei közintézményben az étkeztetést, jelenleg a szerződésbontás részleteit dolgozzák ki a felek).
Ezenkívül jó ideje tartoznak például az intézményeikben megbízási szerződéssel foglalkoztatottak óradíjával, jelentős összegű közüzemi díjjal, illetve az iskolákba tavaly leszállított tankönyvek árával is. Ez utóbbi tétel meghaladja a 60 millió forintot, s körülbelül ugyanennyit tesz ki a megyei önkormányzati képviselőknek ki nem utalt tiszteletdíjak összege is. A tavaly esedékes adó- és járulékkifizetés is csúszik forráshiány miatt.
A nehéz pénzügyi helyzetre való tekintettel a közgyűlés 2010 őszén négymilliárdos központi támogatásra nyújtott be igényt, de csak 40 milliót kapott. Ezért a 2011. január 28-i ülésén többségi szavazással megszorító intézkedéseket hozott a közgyűlés, eszerint a megyében működő alapfokú művészetoktatási intézmények, egyes múzeumok, illetve kiállítóhelyek kiadásaiból részt kell vállalniuk az érintett településeknek is.
A megyei önkormányzat alkalmazásában álló dolgozók egyes juttatásait (például az étkezési hozzájárulást és a lakáscélú kölcsön támogatását) a törvény szerinti minimumra csökkentik, és 134-gyel csökken az intézményi státuszok száma is. Az éves kiadás és bevétel összege közötti 8,1 milliárdos űrt hitelfelvétellel és kötvénykibocsátással igyekeznek kitölteni - mondta Ambrus András.
MTI