A szöuli rendőrség tájékoztatása szerint az egyik gyanúsított, a hadsereg egyik századosa katonai titkokat lopott el, hogy azokat egy északi ügynöknek adja át kriptovalutáért cserébe. A 29 éves százados olyan információkat szerzett meg, amelyek lehetővé tették az ügynök számára, hogy hozzáférjen egy belső dél-koreai katonai kommunikációs hálózathoz - írja az MTI.
A másik gyanúsított, egy 38 éves üzletember, egy virtuális portfóliókezelő cég tulajdonosa. A vád szerint ügynöke utasítására egy titkos kamerával felszerelt karszalaggal látta el az első gyanúsítottat, hogy könnyebben tudjon információkat gyűjteni. Azzal is vádolják, hogy összeszerelt egy olyan számítógépes eszközt, amely lehetővé teszi a számítógépek gyors feltörését, hogy hozzáférjen a déli katonai kommunikációs rendszerhez.
A két férfit a nemzetbiztonsági törvény megsértésének vádjával tartóztatták le" - mondta az AFP francia ügynökségnek a dél-koreai nemzeti rendőrség egyik tisztviselője.
A szöuli rendőrség szerint az üzletember hat évvel ezelőtt került kapcsolatba az észak-koreai ügynökkel egy kriptovalutával foglalkozó virtuális közösségben. A három gyanúsított a Telegramon kommunikált egymással. A gyanú szerint az üzletember mintegy 600 ezer dollárt kapott kriptovalutában, a katona pedig mintegy 38 ezer dollárt a phenjani ügynöktől - közölte a rendőrség.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető pénteken felszólította az ország hadseregét: "minden módon erősítse meg erejét, hogy megsemmisítse az ellenséget" - jelentette az ország állami médiája, miközben új amerikai műholdfelvételek egy lehetséges atomkísérlet fokozott előkészületeit mutatták.
Észak-Korea a múlt hónapban újraindította legnagyobb interkontinentális rakétáinak tesztelését, és vannak arra utaló jelek, hogy 2017 óta először hamarosan atomfegyvert tesztelhet.
Az amerikai székhelyű Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) csütörtöki jelentésében azt írta, az új műholdfelvételek azt jelzik, hogy az előkészületek már javában zajlanak.
Dél-koreai és amerikai tisztviselők szerint úgy tűnik, hogy Észak-Korea helyreállítja a Punggye-ri atomkísérleti telephelyén azt az alagutat, amelyet föld alatti atomrobbantásokhoz használtak, mielőtt 2018-ban bezárták a Washingtonnal és Szöullal folytatott atommentesítési tárgyalások segítése érdekében.
Kim azóta kijelentette, hogy az országot már nem köti a tesztekre vonatkozó, önmaga által elrendelt moratórium, de a mostani munkálatokat Észak-Korea nem kommentálta, és nem erősítette meg azok célját.
A kereskedelmi műholdfelvételek új épületek építését, építőanyagok szállítását, valamint a berendezések és készletek növekedését mutatják közvetlenül a 3-as alagút új bejárata előtt - közölte az CSIS.
"A hetedik nukleáris teszt időpontja kétségtelenül kizárólag Kim Dzsong Un személyes döntésétől függ" - áll a jelentésben.