1p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik a kormány egyre reálisabban kezdi látni a gazdasági helyzetet, erre utal legalábbis, hogy a GDP és inflációs prognózisai elkezdtek közeledni a jegybank és a gazdaságkutató cégek előrejelzéseihez. Bár a grafikonokon, és a táblázatban szereplő adatok egy része még a két Matolcsy-csomag előtt született, látható, hogy a számok egyre közelebb kerülnek egymáshoz.

A kormány napokban Brüsszelnek megküldött kiegészítő jelentésében előrejelzésként erre az évre 1,2 százalékos GDP-csökkenést, jövőre 0,9 százalékos növekedést adott meg, ezzel csökkent a különbség a kormány, a Magyar Nemzeti Bank és a gazdaságkutatók idei és jövő évi prognózisai között.

A költségvetési kiigazítások és Magyarország exportpiacainak lassabb növekedése miatt 2013-ban a GDP 0,9 százalékkal, 2014-ben 2 százalékkal nő az idei 1,2 százalékos csökkenés után - áll a kormány által kiadott új prognózisban. (Korábban a kormány 2012-re 0,5 százalékos visszaeséssel, jövőre 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolt.)

A kormány inflációs előrejelzése szerint a fogyasztói árak az idén 5,8 százalékkal emelkednek, jövőre 5,2 százalékkal, ugyanakkor 2014-ben elérhető a 3 százalékos inflációs cél. A Magyar Nemzeti Bank szeptemberben közzétett inflációs jelentésében (amelyben még nem vehette figyelembe a Matolcsy György által októberben bejelentett két, összesen 764 milliárd forint összegű költségvetési kiigazítási csomagot) 2012-re 1,4 százalékos GDP csökkenést, jövőre 0,7 százalékos növekedést jelzett, 2014-re még nem adott prognózist. A jegybank szerint az átlagos infláció idén 5,8 százalék, jövőre évi 5,0 százalék lesz, 2014-re még nem tett közzé inflációs előrejelzést az MNB.

A gazdaságkutatók GDP-prognózisai (amelyek döntő többsége ugyancsak nem vehette figyelembe a Matolcsy György által októberben bejelentett két kiigazítási csomagot) erre az évre 0,8-1,5 százalékos GDP csökkenéssel, jövőre 0,5-0,9 százalékos növekedéssel számolnak.

GDP 2012 GDP 2013 Infláció 2012 Infláció 2013
Kormány -1,2 0.9 5,8 5,2
MNB -1,4 0,7 5,8 5
GKI -1,5 0,8 5,7 4,7
KFIB -1 1,2 5,9 4
Kopint-Tárki -1,2 0,5 5,8 4,5
Pénzügykutató -0,8 0,9 5,7 4,6
Századvég -1 0,9 5,7 4,3

A Költségvetési Felelősség Intézet Budapest (KFIB) által készített technikai kivetítés erre az évre 1 százalékos GDP csökkenést, jövőre 1,2 százalékos növekedést jelez. Ezek a mutatók igen közel esnek a kormány által megadott prognózishoz. A fogyasztói árak a gazdaságkutatók szerint idén 5,7-5,8 százalékkal, jövőre 4,3-4,7 százalékkal emelkednek, ami azt mutatja, hogy a kormány már figyelembe vette, hogy a kiigazító csomagok miatt 2013-ban az infláció 5,2 százalékra nőhet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Van egy kis gond: csak első ránézésre jött jó hír az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 16:40
Felemás számokat közöltek.
Makro / Külgazdaság Felemás számok jöttek az euróövezetből, mi történt a kiskereskedelemmel?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 14:11
Stagnálás és növekedés is volt.
Makro / Külgazdaság Megint zsebrevágott 190 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:37
Pedig előzetesen 80 milliárddal is megelégedett volna. A kamatokkal is lejjebb lehetett kicsit menni.
Makro / Külgazdaság Megint változik a benzinár pénteken
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 12:08
Sőt, a gázolajé sem marad ugyanannyi.
Makro / Külgazdaság Foghatják a fejüket az építőiparban érdekeltek az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:29
A legnagyobb pozitívumnak a csökkenés csökkenését lehet értékelni.
Makro / Külgazdaság Ennyit tudott teljesíteni Orbán Viktor a béremelésre vonatkozó ígéreteiből
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 11:14
13 helyett 11 százalékra futotta, de legalább a miniszterelnök rémálma nem vált valóra.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb pácban Ursula von der Leyen: Orbán Viktor is csak csettinthet arra, amit a tervére kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:46
A belga miniszterelnök nem sokat udvariaskodott az Európai Bizottság Ukrajna támogatását célzó terveivel kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság A tarkóján érezheti Magyar Péter Orbán Viktor leheletét – nagy a változás a Medián legújabb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:46
A bizonytalanok és a kisebb pártok szavazói körében aratott a leginkább a regnáló miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Továbbra sem csak Orbán Viktor dugja a botot az uniós küllők közé az ukrán mentőcsomag ügyében
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 09:12
Továbbra sincs megegyezés Ukrajna uniós támogatásáról, a belga kormány aggodalmait sem sikerült eloszlatni. Sűrű két hete lesz az uniós diplomatáknak.
Makro / Külgazdaság A magyarok lecserélik a ruhatárat – életjelet adott a kiskereskedelem
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 08:30
Főként a nem élelmiszer-kiskereskedelem bővülésének köszönhetően növekedett a kiskereskedelmi forgalom októberben – a ruhaüzletekben és az illatszereknél nőtt leginkább a forgalom.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG