3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Kínából kiinduló viharoknak elvileg kevésbé vagyunk kitéve. Csakhogy a lengyel nacionalista-konzervatívok október végi hatalomra jutása láncreakciót indíthat el: egész Közép-Európából beindulhat a keményebb tőkekivonás, a helyi fizetőeszközök, beleértve a forintot is, erőteljesebb lejtmenetbe kerülhetnek.

 

Elképesztő, ami az elmúlt 13 hónapban történt: csaknem másfél ezer milliárd dollárnyi tőke vonult ki a feltörekvő piacokról. Ez duplája annak, aminek 2007-2008-ban tanúi lehettünk – figyelmeztet az NN Investment Partners vezető stratégája, Maarten-Jan Bakkum az Alapblogon.

 

A Kína–Ázsia–Dél-Amerika problémakör további mélyülése egyelőre kevésbé fogja érinteni a mi térségünket, mint mondjuk Törökországot, Koreát vagy éppen Oroszországot, de mégsem kerülhet el minket sem a tőkepiacok szélsőséges esése. De nem elsősorban Kína, hanem Lengyelország miatt.

Magyar unortodoxia után lengyel unortodoxia?

Magyarország a Keletre fordulásával és bizonyos, a külföldi befektetőket hátrányosan érintő lépéseivel is aggodalmakat keltett. Újabban pedig Lengyelország – más okokból – politikailag mégiscsak sokkal kiszámíthatatlanabb lett, mint bármely nyugat-európai EU-tagállam. A jelenlegi helyzetben ennek a faktornak megnő a jelentősége a befektetők szemében.

A „Kína-szindróma” mélyülése nagymértékű lassulást okozhat a német gazdaságban, azon keresztül pedig az egész európai gazdaságra is hatással lehet. Közép-Európára vonatkoztatva azt mutatják a számok, hogy nem megy oda új tőke. Ez ma már Lengyelország esetében is tény.

Megérzi majd a forint is

A következő időszakban elkerülhetetlenül megérzi a „rengéseket” a zloty, a korona és a forint is. Viszont kevésbé, mint a nem európai országok devizái és nemzetgazdaságai. Azokból az országokból felettébb látványos és erősödő tőkekivonás történhet és fizetőeszközük leértékelési kényszernek lesz kitéve. A feltörekvő piacok országainak szinte mindegyikében – Ázsiában, Dél-Amerikában mindenképpen – az utóbbi időben egyre felelőtlenebbé vált a kormányzati politika, reformok maradtak el, a korrupció túlburjánzásával egyre kevésbé láthatók át a belső történések, közben pedig mindenütt növekszik emiatt a társadalmi elégedetlenség.

Közép-Európában Lengyelország jelenti a nagy kérdőjelet. A lengyelországi választásokon nagy valószínűséggel hatalomváltás következik be. A Jog és Igazság Pártja (Kaczynski) nacionalista politikájának felülkerekedésétől erősen tarthatunk, aminek közvetve-közvetlenül az eddigi következetes szabad piaci hozzáállás felülvizsgálata lesz a következménye.

Az a fránya tőkekivonás

Egy ilyen lengyelországi fordulat tényleg komolyan ki fog sugározni az egész régióra, annak piaci megítélésére. Beindulhat komolyabb tőkekivonás ez esetben a térségből.

Az euróövezet problémáival Nyugat-Európa meg tud küzdeni, ennek számos bizonyítékát már érzékeljük – mondja a szakember. A görög „sztorit”, az euró körüli bizonytalanság ügyét messze csekélyebb jelentőséggel bíró kihívásnak ítélik meg, mint azt, hogy páratlan ütemben „dübörög” a tőkekivonás a feltörekvő piacokról.

(A teljes cikk itt olvasható.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy újabb bankfúzió kaphat zöld jelzést - magyar ügyfeleket is érinthet
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 11:01
Nem zárja ki a Commerzbank és az UniCredit fúzióját az UniCredit vezérigazgatója. 
Makro / Külgazdaság Siessen, keddtől vége lesz a jó világnak a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 10:42
Legalábbis a benzinüzemű autó tulajdonosainak, a dízelesek fellélegezhetnek. Kérdés, meddig?
Makro / Külgazdaság Migránsválság: Európa leereszti a sorompókat
Káncz Csaba | 2024. szeptember 16. 09:33
Az EU egészében 2023-ban 1,14 millió menedékkérelmet nyújtottak be, ami a 2016-os migránsválság óta a legmagasabb szám. Az érintett európai országok most rohamléptékben vezetnek be korlátozó intézkedéseket. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Mennyi pénzből lehetne feltámasztani az egészségügyet? Ön is kérdezhet Rékassy Balázstól a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 09:01
Az orvossal, egészségügyi szakmenedzserrel szeptember 18-án 15:30 órakor kezdődő egyórás beszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni és máris kérdezni.
Makro / Külgazdaság "Kritikus a helyzet" - kemény hírek érkeznek az árvízről az egész régióból
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:54
Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is pusztít az árvíz, sok helyen kritikus a helyzet, enyhülés pedig legkorábban néhány nap múlva várható.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapnak a repülővel utazók
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:34
Az utolsó pillanatban megegyezett pilótáival a napi 110 ezer utast fuvarozó légitársaság.
Makro / Külgazdaság Már Újhelyi István is aggódik Orbán Viktor miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:13
Szokatlanul forró helyzetbe kerülhet a magyar miniszterelnök az Európai Parlamentben. Hogyan foga ő és az épület bírni?
Makro / Külgazdaság Lassul Kína - ezt mi is meg fogjuk érezni?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 08:08
Nagyjából az összes mutató a kínai gazdaság lassulását mutatta augusztusban.
Makro / Külgazdaság Ez akasztotta ki Orbán Viktort
Kovács-Angel Marianna | 2024. szeptember 15. 05:46
Orbán Viktor rádióinterjújában hivatkozott Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnökének régóta várt jelentésére. Egy évvel ezelőtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kérte fel a korábbi olasz miniszterelnököt, hogy vizsgálja meg Európa versenyképességének kérdését. Draghi tabudöntögető jelentést tett az asztalra. Arról írt, amit a magyar miniszterelnök is mondott: Európa lelassult. Ő viszont a megoldásra is kitért.
Makro / Külgazdaság Hetvenöt éve nem látott, népszerűtlen lépésre készül a kínai vezetés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 13:38
A férfiak esetében 63, a nők esetében 58, illetve 55 év lenne a nyugdíjkorhatár Kínában. A döntés hátterében a hosszabb várható élettartam és a csökkenő termékenységi ráta áll.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG