Elképesztő, ami az elmúlt 13 hónapban történt: csaknem másfél ezer milliárd dollárnyi tőke vonult ki a feltörekvő piacokról. Ez duplája annak, aminek 2007-2008-ban tanúi lehettünk – figyelmeztet az NN Investment Partners vezető stratégája, Maarten-Jan Bakkum az Alapblogon.
A Kína–Ázsia–Dél-Amerika problémakör további mélyülése egyelőre kevésbé fogja érinteni a mi térségünket, mint mondjuk Törökországot, Koreát vagy éppen Oroszországot, de mégsem kerülhet el minket sem a tőkepiacok szélsőséges esése. De nem elsősorban Kína, hanem Lengyelország miatt.
Magyar unortodoxia után lengyel unortodoxia?
Magyarország a Keletre fordulásával és bizonyos, a külföldi befektetőket hátrányosan érintő lépéseivel is aggodalmakat keltett. Újabban pedig Lengyelország – más okokból – politikailag mégiscsak sokkal kiszámíthatatlanabb lett, mint bármely nyugat-európai EU-tagállam. A jelenlegi helyzetben ennek a faktornak megnő a jelentősége a befektetők szemében.
A „Kína-szindróma” mélyülése nagymértékű lassulást okozhat a német gazdaságban, azon keresztül pedig az egész európai gazdaságra is hatással lehet. Közép-Európára vonatkoztatva azt mutatják a számok, hogy nem megy oda új tőke. Ez ma már Lengyelország esetében is tény.
Megérzi majd a forint is
A következő időszakban elkerülhetetlenül megérzi a „rengéseket” a zloty, a korona és a forint is. Viszont kevésbé, mint a nem európai országok devizái és nemzetgazdaságai. Azokból az országokból felettébb látványos és erősödő tőkekivonás történhet és fizetőeszközük leértékelési kényszernek lesz kitéve. A feltörekvő piacok országainak szinte mindegyikében – Ázsiában, Dél-Amerikában mindenképpen – az utóbbi időben egyre felelőtlenebbé vált a kormányzati politika, reformok maradtak el, a korrupció túlburjánzásával egyre kevésbé láthatók át a belső történések, közben pedig mindenütt növekszik emiatt a társadalmi elégedetlenség.
Közép-Európában Lengyelország jelenti a nagy kérdőjelet. A lengyelországi választásokon nagy valószínűséggel hatalomváltás következik be. A Jog és Igazság Pártja (Kaczynski) nacionalista politikájának felülkerekedésétől erősen tarthatunk, aminek közvetve-közvetlenül az eddigi következetes szabad piaci hozzáállás felülvizsgálata lesz a következménye.
Az a fránya tőkekivonás
Egy ilyen lengyelországi fordulat tényleg komolyan ki fog sugározni az egész régióra, annak piaci megítélésére. Beindulhat komolyabb tőkekivonás ez esetben a térségből.
Az euróövezet problémáival Nyugat-Európa meg tud küzdeni, ennek számos bizonyítékát már érzékeljük – mondja a szakember. A görög „sztorit”, az euró körüli bizonytalanság ügyét messze csekélyebb jelentőséggel bíró kihívásnak ítélik meg, mint azt, hogy páratlan ütemben „dübörög” a tőkekivonás a feltörekvő piacokról.