4p
Ceausescu hálózata máig kézben tartja a politikai és gazdasági hatalmat. De Bukarestben már működik egy olyan korrupció-ellenes hivatal, amely tucatjával tartóztatja le a politikai osztály bűnözőit. Victor Ponta szociáldemokrata kormánya túlélte a bizalmatlansági indítványt.
Victor Ponta román miniszterelnök távozik a román Nemzeti Korrupcióellenes Igazgatóságról (DNA) Bukarestben 2015. június 5-én, miután gyanúsítottként hallgatták ki Dan Sova szociáldemokrata szenátornak, Ponta volt kampányfőnökének ügyében. Fotó: MTI/Mediafax/Octav Ganea

Ezt a jobbközép ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) 170 törvényhozója kezdeményezte azután, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vádat emelt a miniszterelnök ellen.

A keddi szavazáson mindössze 207 voks gyűlt össze a szükséges 276 helyett. A Ponta vezette kormány legutóbb júniusban nyert meg hasonló politikai csatát. Akkor 84 szavazata hiányzott az ellenzéknek a kormánybuktatáshoz.

A PNL szerint Európában példátlan, hogy egy kormányt bíróság elé állított politikus irányítson, Ponta ragaszkodása a bársonyszékhez mérhetetlen károkat okoz Románia imázsának. A PNL úgy véli, nem írhat alá jogszabályokat egy olyan kormányfő, akit többrendbeli okirat-hamisítással vádolnak és nem lehet Románia költségvetését egy olyan miniszterelnökre bízni, akit pénzmosással és adócsalásban való bűnsegédlettel állítottak bíróság elé.

A román Láthatatlan Légió

Ponta a csúcsán áll egy olyan elit-hálózatnak, amely évtizedek óta uralja és dominálja délkeleti szomszédunk politikai és gazdasági életét. Ponta apósa, Ilie Sarbu a Szociáldemokrata Párt vezető szürke eminenciása, politikai mentora pedig az egykori államelnök Adrian Nastase. Nastase és a szintén veterán Ion Iliescu ex-elnök is annak a kommunista nómenklatúrának a vezetői, amely csak a felszínen változott meg. Mindketten a Román Kommunista Párt azon második vonalához tartoztak, amely 1989-ben a diktátor Ceausescu bukását levezényelték és aztán a hatalmat magukhoz ragadták.

Belőlük és társaikból lettek a balkáni kaszinó-kapitalisták, akik számára a mai napig az állami vagyon csupán az egyéni meggazdagodás eszköze. Ennek a hálózatnak a többsége már eltűnt a nyilvánosság elől, így most Ponta kezeli ezt a 20-ik századi örökséget. A politikai tájkép bármifajta megújulása csupán látszat, hiszen ezek a generációk ezer szálon kötődnek egymáshoz.

A jobbközép ellenzék csak egy paraszt-hajszállal tesz jobb benyomást és szintén paternalista struktúrák szövik át azt az oldalt is. Az egykori elnökük, Traian Basescu szintén a kommunista nómenklatúrából jött. Bár első időszakában keményen harcolt a korrupciós jelenségek ellen, a legközelebbi emberei súlyos ügyekbe bonyolódtak, mint például a millió eurós nagyságrendű kenőpénzes botrányok az EADS és a Fujitsu-Siemens cégekkel. Sőt, már a frissen megválasztott Johannis elnök is kérdéses ingatlan-ügyletekbe bonyolódott.

De mi az a DNA?

A régi hálózat átmentése és a mai napig döntő befolyása nálunk is részben ismerős történet, nem véletlenül vannak zárva 25 évvel a rendszerváltás után is a kommunista titkosszolgálat archívumai. Mindazonáltal – ellentétben Magyarországgal – Romániában már működik egy olyan integráns korrupció-ellenes hivatal (DNA), amely jogilag kifogástalan vizsgálatokat visz végig és nem tabu számára a politikai osztály bűnözése. Csupán az elmúlt évben több, mint ezer személyt, köztük több magas rangú politikust ítéltek el korrupció vádjával.

A múlt hónapban egy éjszakai rajtaütésen például őrizetbe vették a fővárosban Sorin Oprescut, Bukarest főpolgármesterét, miután tetten érték, hogy egy közvetítőtől, egy önkormányzati intézményvezetőtől 25 ezer euró kenőpénzt vett át. A DNA napjainkra a jogállamiság legfőbb garanciája lett Romániában, nem véletlen, hogy óriási belpolitikai erők dolgoznak azon, hogy megnyirbálják a hatalmát.

Káncz Csaba jegyzete

Korábban Márványi Péter újságírót, volt romániai tudósítót kérdeztük a témáról a Napi Kommentárban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
Makro / Külgazdaság Új típusú atomrakéták szegeződnek ezentúl Kínára
Káncz Csaba | 2024. március 27. 09:10
Új-Delhi egyre inkább úgy érzi, hogy Kína jobban fenyegeti, mint tradicionális riválisa, Pakisztán. Gyorsan fejlődő nukleáris fegyverzetét látva India gyanítja, hogy Pekingnek eltitkolt szándékai vannak. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A februári munkanélküliségi adatok a kormányt sem boldogítják
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:30
A februári munkanélküliségi ráta 4,6 százalék volt, ami több mint a 4,5 százalék januárban. A foglalkoztatottság közben tovább nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG