Az elmúlt három hét szélsőséges, viharos időjárását követően eddig közel 25 ezer kárbejelentés érkezett a biztosító társaságokhoz. A károk becsült értéke elérheti az 1,8 milliárd forintot – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége a társasági adatok összesítése nyomán. Fontos hangsúlyozni: hogy ez a kárösszegzés döntően a kárt szenvedett tulajdonosok által megadott adatokon alakulnak, a biztosítói kárkifizetések összege ennél jelentősen kisebb lesz. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján az idei július vélhetően bekerül az 1901 óta vezetett statisztikai idősorban „az eddigi 5 legcsapadékosabb július” kategóriába. A mostani károk előtti csúcsnapokat március közepén jegyezhettük fel.
Az időjárás kegyes lesz a ma induló Szigethez, ám másképp sem lesz túl könnyű elázni a fesztiválon: A 15 ezer forintos napijegyet leszurkolóknak ugyanis további jelentős tételt jelent majd az alkoholos italok beszerzése – meglehet érdemes legalább szoftosan máshol alapozni. Dreher sört nem nagyon lehet máshol ilyen drágán venni - 740 forintért árulják, míg egy feles – mindegy, hogy pálinka,rum,vodka, vagy Unicum - egységesen 950 forintba kerül. Aki egészséges életet élne, az sem ússza meg: az ásványvizet is potom 370 forintért vásárolhatja meg az elárusító egységekben. Az ételek emellett szabadárasak a Szigeten. Korábbi felmérésünkben kimutattuk, hogy az elmúlt 21 évben ötvenszeresére emelkedett a napijegyek, 33-38-szorosára a hetijegyek ára a Szigeten – persze számottevően nőtt a kínálat, de az is igaz, hogy az inflációt jelentősen meghaladta az árak emelkedése.
Ehhez képest üdítő hír, hogy augusztusban is olcsóbb lett a bevásárlás, és most előző hónaphoz képest és éves alapon is csökkentek az árak. A Privátbankár kosarának beszerzése 500 forinttal került kevesebbe, mint júliusban volt és a tavalyhoz képest is 2 százakkal olcsóbban úszták meg kollégáink a vásárlást, igaz ehhez az Interspar járult csak hozzá, ahol 7 százalékot estek az árak, a másik két vizsgált hipermarketben éves alapon enyhén emelkedtek az árak. Júliusban hosszú idő után egyébként a Tesco vezette az áresést.
Persze, ha van zsíros állás, van miből költeni. Nos, kamionsofőrnek úgy fest most jó lenni, hiszen a hírek szerint újabb 400 gépjárművezetőt vesz fel a Waberer's csoport, noha az év első felében már végrehajtott egy több száz fős létszámfejlesztést. Az első hat hónapban a vállalat közel négyezer gépjárművezetője a tavalyi év azonos időszakához képest 8,7 százalékkal nagyobb távolságot, összesen 202 millió kilométert tett meg Európa útjain. A kamionok rakottsága 91 százalék feletti, ami 1,8 százalékpontos javulást jelent.
Persze a jobb teljesítményhez jobb alkatrészek is kellenek. Azt nem tudni, hogy a Waberer's kamionok milyen gumin futnak, az azonban tény, hogy jelentős fejlesztési pénzt kap az egyik legnagyobb hazai gyártó, a dél-koreai Hankook. 120 millió eurós (38 milliárd forintos) export-előfinanszírozási hitelkeretet nyit a társaságnak az Eximbank, a Raiffeisen, az UniCredit és a K&H. A hitelkeretet is felhasználva bővíti a Hankook termelőkapacitását rácalmási üzemében. Nátrán Roland, az Eximbank vezetője szerint a dél-koreai cég exportvolumenének növelése számítások szerint 70 milliárd forinttal növeli Magyarország hazai össztermékét. Szabó László, külgazdasági és külügyi államtitkár nemzetgazdasági szempontból is jelentősnek nevezte a hitelkeret-megállapodást, mivel a világ 7. legnagyobb gumigyártójának magyar üzemének beszállítóinak már a háromnegyede magyar kis- és középvállalat, ami több száz vállalkozást jelent.
Ami a piacokat illeti, a nap híre az volt, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed alelnöke szerint a monetáris politikának fontos szerepe van az amerikai gazdaság fellendítésében. Stanley Fischer egy stockholmi konferencián a 2007-2009 közötti pénzügyi válság és recessziót követő lépéseket elemezve, elmondta, kérdéses, hogy az eddig elkényeztetett piacok hogyan fogják értékelni, ha a jegybank háttérbe vonul. Nem világos, hogy a jelenlegi gyenge növekedési és foglalkoztatottsági mutatók az amerikai gazdaság hosszú távú, strukturális jellemzői lesznek-e, vagy csak átmeneti, ciklikus jelenségről van-e szó. Hozzátette: néha nem könnyű meghúzni a határt a strukturális és a ciklikus tényezők között, és annak is megvan a kockázata, hogy ciklikus jelenségek strukturálissá válnak. A vártnál alacsonyabb amerikai növekedés okai közül kiemelte a gyenge lakáspiacot és költségvetési konszolidációt, valamint a várakozásoktól elmaradó külső keresletet. Hangsúlyozta azonban, hogy hathatós makrogazdasági intézkedésekkel meg lehet előzni vagy vissza is lehet fordítani a visszaesést.
A piacokon dollárerősödést és forintgyengülést láthatunk – fájdalom a hazai fizetőeszköz az euróval szemben sem áll túl jól. A részvénypiacokon viszont erőteljes az optimizmus.