Mariupol és Vonovakta napok óta ostrom alatt áll. A háború előtt nagyjából 400 ezer lakosú, az Azovi-tenger partján stratégiai fontosságú helyen található Mariupol polgármestere tegnap arról beszélt, hogy se víz, se áram, se fűtés nincs a városban, és azt kérte, az oroszok tegyék lehetővé segélyszállítmányok bejutását. Erről ugyan nem szól az Interfax hírügynökség az orosz védelmi minisztériumra hivatkozó híre, viszont a civil lakosoknak legalább lehetővé teszik az ostromgyűrű elhagyását.
"Az orosz csapatok beszüntetik a tüzelést moszkvai idő szerint 10.00 órakor, hogy humanitárius folyosót nyissanak Mariupol és Vonovakta ukrán városokból" - szól a közlemény.
Arról egyelőre nincs információ, hogy az ukrán civilek milyen irányba - az oroszok által már megszállt, vagy a még az ukrán kormány fennhatósága alatt álló területekre - hagyhatják el a várost.
A hír azt is jelentheti, hogy az oroszok döntő támadásra készülnek a két város ellen. Mariupol bevétele azt jelentené, hogy a Krímből északkeletre, illetve a szeparatista régiókból nyugatra előrenyomuló orosz erők egyesíthetnék a frontot, elvágva Ukrajnát az Azovi-tengertől.
A város napok óta heves tüzérségi tűz alatt áll. Dmitro Lubinyetsz, a város parlamenti képviselője telefonon arról beszélt a Guardiannek, hogy az ágyúzás "soha nem áll le, minden öt percben becsapódik egy lövedék, vannak házak, amiket már több találat is ért". Arról is beszámolt, hogy miközben a frontvonal még kilométerekre van a város központjától, "nincs olyan épület, amely ne szenvedett volna valamilyen sérülést", és ezrek vannak bezárkózva a pincékbe".