Az 1996-ban Düsseldorfban bemutatott Combino villamosok 10 évvel később álltak forgalomba Budapesten (hivatalosan 2004-ben érkeztek volna meg a járművek), nem kis botrányok - késett kivitelezés, folyamatos műszaki meghibásodások - közepette. Az akkori áron 36 milliárd forintért vásárolt, azóta is a 4-es és a 6-os vonalán közlekedő 40 szerelvénnyel – amiből egyidőben maximum 36 közlekedik - kapcsolatos problémák nagyjából két évig napi szintű témát adtak a sajtónak.
Emlékezetes, hogy az első Combino 2006. márciusi Budapestre érkezése után, végül az év júliusában forgalomba állított kocsik többször felmondták a szolgálatot, de a megelőző - 3,5 milliárdos - átalakítási munkák hibás kivitelezése miatt is több mint húszszor állt le a forgalom 2006 nyarán, alig egy hónap alatt.
A Combinók időközben felvették a világon a legnagyobb a villamosforgalmat lebonyolító Nagykörút ritmusát, így kevesebbet is hallani róluk. A napi 4,5 millió le- és felszállás ellenére szinte semmit nem tudunk róluk, pedig kérdések azért vannak.
A BKV sajtóosztálya a Privátbankár.hu megkeresésére válaszolva azt mondta: a Combinók rendkívül megbízhatóak, jól üzemelnek, jelenleg semmilyen probléma nincs velük, a korábbiakat pedig javították, talán ezért is csendesebb a sajtó az ’’óriáshernyókkal’’ kapcsolatban.
Arra a kérdésre, hogy újabb kocsik üzembe helyezést tervezi-e a vállalat, a sajtóiroda rendkívül titokzatosan annyit jegyzett meg, hogy "jelenleg előkészítés alatt van a BKV-nál egy járműbeszerzési projekt, de ennek finanszírozási háttere még nem teljes körű, így az esetleges járműtípus sem ismert".
Amit a Combinókról tudni kell - A Budapesten forgalomban lévő Combino 54 méter hosszú, 2,4 méter széles. A 12 tengelyes jármű 6 modulból áll és teljes hosszában átjárható, a padlómagasság végig 350 mm. - Mindkét oldalon 8-8 széles, ún. külső lengő-tolóajtó található, ezeken a kétszárnyú ajtókon a gyermekkocsival, vagy kerekesszékkel utazók is akadálytalanul áthaladhatnak. - A villamoson 353 férőhely található, melyből 64 ülőhely. maximális sebessége 60 km/h, engedélyezett sebessége 50 km/h. - Nagyobb teljesítménye ellenére kevesebb áramot fogyaszt, mint a korábbi Ganz villamosok. - A menetidő a Moszkva tértől a Móricz Zsigmond körtérig 32 perc. - A Combinókon 120 sofőr dolgozik, akiknek kevesebb mint 20 százaléka nő. |
A régi villamosok ugyan kevesebbe kerültek a fővárosnak, de a korszerűséget és a többletszolgáltatást meg kell fizetni, úgyhogy érthető, hogy összességében - a kisebb áramfogyasztás ellenére - drágább az üzemeltetés - tájékoztatott a BKV sajtóosztálya. A korábbi villamosokhoz képest mindenképpen pluszt jelent a csendesebb üzem, a hűtés/fűtés, az alacsony padlózat és az akadálymentesített felszállás.
A Combinóknak meghatározott, 5 hetenkénti karbantartási és üzemeltetési ciklusrendje van, emellett garanciálisak - illetve garanciálisak voltak - és szavatosság vonatkozik rájuk.
A BKV idén egyébként több vonalon tervez felújításokat, amik a pályaszerkezetek, az áramellátási rendszerek, valamint a jelző- és váltóállító eszközök rekonstrukcióját foglalják magába. Felújítást konkrétan a 37-es vonalán, a X. Kolozsvári utcai szakaszon, az Élessarok – Őrház között, az 59-es vonal több szakaszán, valamint a Gellért tér – Döbrentei tér közötti, több vonalat érintő szakaszokon terveznek.
A további, folyamatban lévő nagyprojektek uniós források igénybe vételével zajlanak. A Fővárosi Közgyűlés január végén egyébként több nagyberuházás menedzselését átadta a Budapesti Közlekedési Központnak. Ezek egyike, az 1-es és a 3-as vonalak felújítása, továbbépítése a jelenleg legkritikusabb állapotban lévő szakaszok felújításával kezdődik, az 1-es vonalán az Árpád híd – Lehel út között, a 3-asnál pedig a Kőrösi Csoma úti szakaszon.
A munkák ütemezése függ az uniós engedélyezések előrehaladásától, valamint a közbeszerzési eljárások időigényétől. A budai fonódó villamoshálózat új építésű szakaszaihoz kapcsolódik a 17-es vonalának rekonstrukciója. További tervezett nagyprojekt még a 42-es vonalának felújítása és továbbépítése a XVIII. kerület nagy lakótelepeinek vonzáskörzetéig.
Egészen friss döntés, hogy májustól mindennap egész éjszaka, 15 percenként jár majd a nagykörúti villamos. A BKK javaslatát Tarlós István is támogatja.
Vitézy Dávid, a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója korábban arról beszélt az Indexnek, hogy a változtatásra azért van szükség, mert az éjszakai élet a Nagykörút mentén nemcsak szombat-vasárnap, hanem a többi napon is erős, az itt közlekedő éjszakai 906-os busz gyakran túlzsúfolt.
A 6-os jelenleg reggel fél öttől hajnal fél egyig jár, tehát az új intézkedéssel mindössze négyórás szünetet hidalnak át. Éves szinten a 10 millió forintot sem éri majd el az éjszakai villamosok költsége, aminek oka, hogy a villamosok garázsmenetének rezsiköltsége, illetve a buszpótlás költsége is elég magas volt.
Az éjszakai járatok új rendszerének 2005-ös bevezetése óta egyébként az éjszakai utasok száma a háromszorosára növekedett.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc