Varga Mihály, a gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentését ismertetve szombaton az Országházban azt mondta: nem érte őket meglepetés, az előző kormány sokkal rosszabb helyzetet hagyott örökül, mint amit arról kommunikált. Leszögezte: a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz, a büdzsében számos súlyos valótlanság, trükk szerepel.
Ezért - tette hozzá - azonnali, sürgős beavatkozásra van szükség; a hétvégén a kormány rendkívüli ülésen dolgozza ki az akciótervet, hogy az idei évre tervezett 3,8 százalékos hiánycélt tartani lehessen.
Közölte: az idei költségvetésben számos súlyos valótlanság, trükk szerepel, ezért azonnal cselekedni kell, de higgadtan, határozottan. A beavatkozásnak mélyrehatónak kell lennie - jelentette ki az államtitkár.
A részleteket ismertetve kijelentette: nagyságrenddel térnek el a valóságtól, azaz nem igazak a tervezett - így a regisztrációs, a jövedéki, a vállalkozásokhoz kapcsolódó - adóbevételek, ahogy nem igazak a költségvetési szervek kiadásaira vonatkozó számok sem, és nem történtek meg a strukturális átalakítások.
A tényfeltáró bizottság vezetője kiemelte: nem igazak a közlekedési vállalatok - a BKV, a MÁV, a Malév - kiadásaira vonatkozó adatok, valamint az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, az egyedei és normatív támogatások többletfinanszírozására és a kezességérvényesítésére vonatkozó adatok. Hozzátette: nagyságrenddel térnek el a valóságtól a tb-alapokra, az önkormányzatokra, az elkülönített állami pénzalapokra vonatkozó adatok is.
A bizottság szerint nem szerepel a költségvetésben az egyik nagy áramszolgáltató vállalat felé fennálló tartozás összege, és Vértesi Erőművel kapcsolatos kötelezettségek sem. A Magyar Fejlesztési Banknál, illetve a Hitelgarancia Rt.-nél pedig 100 milliárd forint nagyságrendű veszteséggel kell számolni, ezekre nincs fedezet.
Megismételte: a jelentésből azonnali cselekvésnek kell következnie, mielőbb el kell készíteni egy akciótervet, intézkedéssorozatot, amely alkalmas arra, hogy tartani lehessen a tervezett hiánycélt - szögezte le.
Varga Mihály szerint ez "tökéletesen összevág" a kormány eredeti koncepciójával, amely szerint sürgős, mélyreható beavatkozásra van szükség a magyar gazdaságban.
Kiemelte, hogy nem érte a kormányt készületlenül a valós számok látványa, hiszen tavaly szeptemberben, amikor a Bajnai-kormány beterjesztette a büdzsét, a Fidesz megmondta: ez lesz az elmúlt évek legveszélyesebb költségvetése. Többször fel is szólította a kabinetet, vonja vissza a javaslatot, majd terjesszen be egy a valós számokra épülő költségvetést, és kérték a képviselőket, hogy a beterjesztettet ne szavazzák meg a parlamentben.
Ha ez megtörtént volna, az ország nem lenne a jelenlegi helyzetben - húzta alá az államtitkár azzal, hogy a "felelősség-megállapítás során tisztázni kell, emiatt kit, milyen arányban terhel felelősség" - közölte.
Úgy fogalmazott: "a Bajnai-kormány, ugyanúgy, mint 2006-ban a Gyurcsány-kormány, hazudott az országnak, és nem mutatta be hitelesen, tételesen az ország valós állapotát, ezzel megtévesztette az állampolgárokat".
A kialakult helyzetért elsősorban a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány tagjait terheli a felelősség - húzta alá Varga Mihály. Hozzátette: nyolc évük volt arra, hogy azt tegyék, amit kell, nem tették.
Kérdésre válaszolva újból leszögezte: a kormány tartani akarja a 2010-es tervezett hiánycélt. "Most egy célt tűztünk magunk elé, hogy a tervezett hiánycélt tartani tudjuk" - fogalmazott. Egy másik kérdésre válaszolva hozzátette: lesz adócsökkentés idén. Ezzel kapcsolatban türelmet kért, hiszen a kormány csak a napokban kezdte meg a munkáját.
Az országnak továbbra is arra kell törekednie, hogy belépjen ez euróövezetbe, azaz teljesíteni kell a jövőben az ezzel kapcsolatos feltételeket, ezzel céllal a miniszterelnök is egyetért - utalt rá Varga Mihály. Konszolidált a magyar gazdaság helyzete - szögezte le egy kérdésre Varga Mihály
Arra a felvetésre, hogy csődközeli-e a magyar gazdaság helyzete, azt válaszolta: a helyzet konszolidált, a tervezett 3,8 százalékos hiány mértéke tartható, de ehhez a kormánynak intézkedéseket kell hoznia. Megfogalmazása szerint túlzó minden olyan összevetés, amely magasabb kockázati felárral rendelkező országgal hasonlítja össze Magyarországot, "ha ezt egy kolléga teszi, az pedig nem szerencsés".
A forint árfolyama az elmúlt napokban a közép-európai valuták árfolyam-alakulását követte - emlékeztetett az államtitkár. Nyomatékosította: a kormánynak egyébként nem az a dolga, hogy a monetáris politikával foglalkozzon, hanem az, hogy fiskális téren tegye rendbe a folyamatokat, a költségvetési politikája hiteles legyen.
Egy másik kérdésre megerősítette: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége hétfőn Budapestre érkezik, hogy megismerkedjen az új kormány tervezett intézkedéseivel. "Nem monitoringról van szó, ez a látogatás nem jelent felülvizsgálatot" - nyomatékosította az államtitkár.
A GDP alakulását firtató kérdésre Varga Mihály azt válaszolta: a tényfeltárásra helyezték a hangsúlyt, ezért annak alakulására nem adnak prognózist. Továbbra is az a cél - fűzte hozzá -, hogy beinduljon a növekedés, és tíz év alatt egymillió új munkahely jöjjön létre, ehhez kell az intézkedéseket meghozni. Újból megismételte: a bizottság augusztusra készíti el a jelentés végleges formáját.
MTI