Szijjártó Péter kijelentette: a 176 egyéni kerületből 176-ban győzelemre törekednek, ha viszont sikerrel járnak, akkor az országos listáról nagyon kevés helyet könyvelhet el a Fidesz. "Ha minden jól megy, akkor az országos listáról nagyon minimális számú hellyel kell számolni, így a listaállításnál ezt nyilván figyelembe kell venni" - mondta.
Arra a kérdésre, hogy akkor Orbán Viktor melyik listát vezeti majd, a stábfőnök emlékeztetett: a Fidesz-elnök 2006-ban a Pest megyei lista élén állt. Mint mondta, idén erről még nem született döntés. A hagyomány az, hogy az országos listát a kormányfőjelölt vezeti, de semmi sem zárja ki, hogy aki az országos listát vezeti, az áll valamelyik területi lista élén is - fűzte hozzá. Ha a párt szeretné, hogy valaki tagja legyen a következő frakciónak, akkor a várható eredmények miatt őt nem lehet egyedül az országos listára bízni - hangsúlyozta.
A Fidesz "választási menetrendjével" kapcsolatban a politikus kifejtette: még március 15-e előtt ülést tart a párt országos választmánya, amely dönt a területi listákról és az országos listáról a szükséges - többek között a hét szövetségessel való - konzultációk után. A listaállítással kapcsolatban a választmánynak a héttagú választási egyeztető bizottság tesz javaslatot, amelyben az elnökségnek, a frakciónak, a kampány irányítóinak és a választmánynak a képviselői kapnak helyet.
A választási programot firtató kérdésre Szijjártó Péter azt mondta, az Erős Magyarország program alapprogram, abban szerepelnek az irányok. A következő kormányzás "fő iránytűjét" a nemzeti ügyek jelölik ki: a gazdaság talpra állítása, a munkahelyteremtés, az egészségügyi rendszer megmentése, a szociális biztonság és a rend megteremtése; a munka, otthon, család, egészség, rend értékei alapján.
Az, hogy ezekben az ügyekben mit tenne a Fidesz, a nyilatkozatokból és a parlamenthez beadott, de a szocialisták által mindig elutasított javaslatokból már egyértelmű, mindenki tudja, mit várhat a Fidesztől - közölte, hozzátéve, a vállalásaikat egy kiadványban összefoglalják majd.
A politikus szólt arról is, hogy az új kormány megalakulásáig a fideszes képviselők egyéni indítványokat nyújtanak majd be, olyanokat, amelyek már készen állnak, és nem függnek a gazdasági helyzettől, de a mindennapi életben érezhető könnyebbséget jelentenek. Ezek között említette a "három csapás" törvényjavaslatot, a bürokráciát visszaszorító intézkedéseket, a vállalkozások működését segítő javaslatokat, valamint a gyes és a gyed korábbi rendszerének visszaállítását.
Ennek kapcsán leszögezte: a kormányzati döntések szempontjából az jelentős befolyásoló tényező lehet, hogy milyen állapotban van valójában az ország, mit mutatnak a valós adatok, mennyi csontvázat találnak majd a szekrényekben. Szijjártó Péter nem számít egyszerű átadás-átvételre. "Ilyen rossz helyzetben még soha nem volt az ország és ilyen gátlástalanul még soha nem titkoltak, nem manipuláltak adatokat" - fűzte hozzá. Más típusú és alaposabb átadás-átvételre lesz szükség - folytatta -, mint ezt megelőzően, hogy azok, "akik az országot ilyen helyzetbe hozták, ne tudjanak kibújni a felelősség alól; tisztességesen tisztázni kell az ügyeket".
A Fidesz várható választási eredményével összefüggésben kiemelte: "minél nagyobb felhatalmazást kapunk, annál mélyrehatóbb változást tudunk elérni, annál eredményesebb kormányzást tudunk folytatni".
Arra a kérdése, ha a Fidesz megnyeri a választást, ismét egy polgári jobbközép kormány jön-e létre, azt válaszolta: a magyar politikai rendszer jelentősen átalakult, hiszen van egy óriási, demokratikus erő, a Fidesz, az ezen kívüli megoldások pedig vagy törvényen felüliek, vagy törvényen kívüliek. A régi összehasonlítások értelmüket vesztették, hiszen az eddig sok-, majd kétpólusú politikai élet után most egy nagy erőre, illetve "az alkotmányossággal folyamatosan eredménytelen küzdelmet vívó" pártokra oszlik a politikai mező - jegyezte meg.
A Fidesz után következő két erő közül az egyiknek a börtönben lévő embereiből lassan már egy fociválogatottat lehet összeállítani; a másik pedig törvényen kívüli megoldásokról beszélő párt, amelyik az erőszakot és az alkotmányosság kereteinek a szétrúgását teszi meg célként - fogalmazott az MSZP-re és a Jobbikra utalva Szijjártó Péter. A Jobbikról szólva úgy vélekedett: lehet abban vonzerő, ha valaki hangosan kiabál, és radikális megoldást kínál, de akik ma hangosan kiabálnak radikális dolgokat, azoknak semmi esélyük sem lesz arra, hogy azokat meg is valósítsák.
"Egyértelmű, hogy a Jobbik-problémát az MSZP okozta az országnak a rossz kormányzati teljesítménnyel" - fogalmazott, hozzáfűzve: a Jobbik és a szélsőséges szervezetek visszaszorítására a legjobb módszer a jó kormányzás.
A "kibeszélőkkel" kapcsolatos döntéseket firtató kérdésre Szijjártó Péter azt válaszolta: egyenlő mércével mérnek. Mádi Lászlóról szólva leszögezte, a Fidesz nem tud a következő ciklusban együtt dolgozni a parlamentben olyan politikussal, aki szerint akár hosszabb távon is bevezethető az ingatlanadó. Varga Mihály világosan beszélt - tette hozzá -, a Fidesz célkitűzéseivel összhangban, hogy kiszámítható nyugdíjrendszer kell, olyan, amely meg tudja védeni a nyugdíjak értékét. Sió László esetében pedig szerencsétlen volt a megfogalmazás, hiszen ki ne értene egyet azzal, hogy a legjobb tanárok tanítsák a gyerekeket az iskolában - jegyezte meg.
Választások: még mindig fontosak az ígéretekA választók durván fele nem megy el voksolni
"Haláli poénok" - neten heccelik egymást a pártok?
Orbán felemelné a cigányokat
Orbán: ez egy balkáni bagázs
Orbán: az elszámoltatások megtizedelik az MSZP-t
MTI