Az athéni utcákon a rendőrség ezalatt könnygázzal és gumilövedékekkel igyekezett szétoszlatni a megszorítások ellen tüntetőket, páran meg is sérültek, miután több mint 7 ezren tüntettek a parlament épülete előtt is. A fővárosban lezajlott több tiltakozó akció során kormányhivatalokat is támadtak a tüntetők. A görög fővárosban éjszakáig nem közlekednek a buszok, a légiirányítók is négyórás sztrájkot tartottak, és sok közalkalmazott is beszüntette a munkát. A görög állami hírügynökség, az ANA 24 órás sztrájkot tartott.
Egy friss felmérés szerint az athéni kormány által bejelentett bevételnövelő intézkedések megosztják a görög társadalmat, melynek 46,6 százaléka támogatja, 47,9 százaléka viszont ellenzi a megszorításokat.
Görögország két legnagyobb szakszervezete egyúttal országos sztrájkot hirdetett március 11-re is a súlyos pénzügyi válság miatt tervezett újabb megszorító intézkedések ellen. A magánszektor és az állami szektor dolgozóit tömörítő GSEE és az ADEDY szakszervezet szövetség bejelentette, egynapos sztrájkot hirdetett jövő héten csütörtökre. Az állami ágazati dolgozókat összefogó ADEDY eredetileg néhány nappal később, március 16-ára tervezett sztrájkot.
A görög kormány az idén összesen 16 milliárd eurós megtakarításra készül, mivel az uniónak tett ígéret szerint a tavalyi 12,7 százalékról 8,7 százalékra kell az idén leszorítani az államháztartási hiányt a 300 milliárd eurós adóssággal küzdő Görögországban. Athén az idén már két sikeres eurókötvény-kibocsátással csapolta meg a hitelpiacokat, 8 és 5 milliárd euróval, de korábban azt sem zárták ki, hogy esetleg a Nemzetközi Valutaalaphoz fordulnak segítségért. |
A német kancellár saját szavai szerint "érdekes és baráti" tárgyalásokat vár Papandreuval. A német sajtónak nyilatkozva, arra a kérdésre, hogy mit vár a német kancellárral való találkozótól, a görög kormányfő hangsúlyozta: olyan európai támogatást, amelynek segítségével ésszerű feltételekhez juthatunk hitelhez.
A német kancellárral folyatott tárgyalásokról kiszivárgott hírek szerint Merkel megerősítette, hogy Papandreu nem kért hitelt. Merkel egyúttal dicsérte a bátor megszorító-csomagot.
Szigetek eladása nem megoldás a görög pénzügyi válságra - mondta Jeórjiosz Papandreu görög kormányfő Berlinben, miután tárgyalt Angela Merkel német kancellárral.
"Úgy gondolom, görög szigetek eladásánál vannak kreatívabb megoldások az államháztartási hiány kezelésére" - fogalmazott a görög miniszterelnök a német kancellárral folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztatón.
Német parlamenti képviselők javasolták az utóbbi évtizedek legkeményebb kiadáscsökkentő intézkedéseire készülő görög kormánynak, hogy tegyen pénzzé mindent, amit tud, akár lakatlan szigeteket is.
A görög kormányfő berlini tárgyalásai előtt a német pártok csaknem egyöntetűen arra szólították föl Angela Merkel kancellárt, hogy ne ígérjen támogatást Athénnak a német adófizetők pénzéből. A német közvélemény hevesen ellenzi, hogy a berlini kormány esetleg pénzügyi segítséget nyújtson Görögországnak.
Görögellenes hangulat Németországban?
Az athéni parlament elnöke a görög pénzügyi válság kirobbanása óta Németországban eluralkodó görögellenes hangulatra panaszkodott egy német magazinban.
Filiposz Pecalnikosz a müncheni Focus magazin hétfőn megjelenő, szombaton előzetesen ismertetett cikke szerint úgy vélekedett, hogy felelős politikusok Görögországot érintő bizonyos megjegyzései "nagyon negatívak, sőt provokatívak". A házelnök azokra a német képviselőkre utalt, akik felszólították Görögországot, adjon el néhány szigetet, hogy ki tudja fizetni adósságait.
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
A görögök nem kérnek a megszorításokból
A kommunisták elfoglalták a görög pénzügyminisztériumot
MTI