Egy év alatt újul meg teljesen a magyar közmédia rendszere; ez azt jelenti, hogy 2012. január 1-től lehet majd új, egységes, nemzeti közmédiáról beszélni, hasonlóról, mint a mintának tekintett brit BBC - derül ki egy csütörtöki budapesti sajtóértekezlet előtt kiosztott tájékoztató füzetből.
A magyar közmédia átalakításáról kiadott tájékoztató szerint ez idő alatt kialakulnak a végleges intézményi formák és munkafolyamatok, és várhatóan a "fizikai összeköltözés és elrendeződés" is megtörténik. A 24 oldalas tájékoztató füzetet a témában megrendezett sajtótájékoztatón osztották ki az újságíróknak.
A BBC a világ legnagyobb műsorszolgáltatója, költségeit az előfizetési díjakból állja. Elnökét és felügyelő bizottságát a királynő nevezi ki, a kormány ajánlásával. Célja: „informálni, oktatni és szórakoztatni”. |
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap által készített kiadvány szerint a tervezett átalakítástól a finanszírozás stabilitását, minőségi munkahelyeket és munkavégzést, fejlődési és fejlesztési lehetőségeket várnak, valamint azt, hogy az egyes csatornák "több hírt, több témában, több helyről" lesznek képesek feldolgozni és adásba küldeni.
Levélben fordultak az államfőhöz, a miniszterelnökhöz és a házelnökhöz a közmédia üzemi tanácsainak (ÜT) elnökei , mivel szerintük az átalakítással kapcsolatban nem kezdődött el a párbeszéd a szakmai, érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetekkel.
Az MTV, a Duna Televízió és az MTI üzemi tanácsainak elnökei szerint "az átalakítás még félúton sem jár", a várható folyamatokat nem gondolták végig, és azokba nem vonják be a szakmai, érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezeteket, holott - mint írják - "a jobbára csak a mi intézményeinkben megszerezhető szakmai tudás és tapasztalat" alighanem elengedhetetlen az átalakítás sikeréhez.
A közmédiumok jelenleg a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alaptól kapják meg közvetve az állami támogatást, a munkavállalók nagy része is az alappal fog elvileg szerződni. Az eddigi közmédiumok 49 fős cégek lesznek, akik legyártatják a műsorokat - ekkorra létszámnál viszont már nem kötelező üzemi tanácsot választani. |
A levélben figyelmeztetnek: az átalakítást "egy emberöltő alatt csak egyszer lehet végrehajtani - és egyszer lehet elrontani", a kapkodásnak "csak tévedés lehet a vége". Mint rámutatnak, ezért írtak levelet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatójának, illetve a Duna TV, az MTI és az MTV vezérigazgatóinak, amelyben azt kérték, hogy "ne rohanjunk, hagyjunk időt a folyamatoknak, az új rendszerre való átállásnak". A sikeres továbbfejlődés csak akkor lehetséges, ha a szakma képviselőit is bevonják a döntések előkészítésébe - jegyzik meg.
Az üzemi tanácsi elnökök emlékeztetnek: Orbán Viktor miniszterelnök 2010. februárban úgy nyilatkozott az MTV-ben: "A médiarendszeren belül minden mozdulatot ötször-hatszor meg kell gondolni! Tehát semmilyen kapkodásra, összevonásra, szétválasztásra, itt, legalábbis rövid távon, föltétlenül szükség - nincsen. (...) Azt javasolnám a következő kormánynak, hogy üljön le a médiumok képviselőivel, gondolja át az egész rendszert, kezdődjön egy megbeszélés, adjunk magunknak időt - ebben az ügyben a tatár nem hajt bennünket - ez lehet fél év, vagy egy év, és próbáljunk a médiavilág szereplőinek, vagy legalábbis fontosabb szereplőinek megegyezésével, vagy konzultációjának az alapján valami közös változást kialakítani!"
A levélben az olvasható, hogy az ÜT-elnökök a nyilatkozattal teljes mértékben egyetértenek, de úgy látják, egyelőre nem ebben a szellemben folyik az átalakítás.
Megítélésük szerint a munkaügyi intézkedések elhalasztása nem hátráltatja a közmédiumok működésének átalakítását, hanem lehetőséget teremt a feladatok és tevékenységek körének pontos meghatározására, és ezt követheti a megfelelő eszköz- és feltételrendszer kialakítása. Részt akarnak venni az átalakításba - teszik hozzá -, segíteni szeretnének szakmai tapasztalataikkal, hogy egyúttal fel is készülhessenek a változásokra.
Az aláírók hangsúlyozzák: ők is a jelenleginél sikeresebb közmédia kialakítására törekednek.
MTI, Privátbankár