A finn külügyminiszter ezzel Andy Warhol amerikai képzőművész híres mondására utalt, mely szerint a jövőben mindenki világhírű lesz 15 perc erejéig.
Az EU-elnökség a legjobb időszak minden kormány számára, a kisebb vagy közepes országok pedig nagyobb jelentőséget nyernek, "ezt nagyon komolyan kell venni" - hangsúlyozta az értekezlet díszvendége. Finnország már két alkalommal, 1999-ben és 2006-ban betöltötte az EU soros, fél évre szóló elnöki tisztét.
Kiemelte, hogy a sikeres EU-elnökség legfontosabb záloga a nemzeti egység. "Az elnökség országos projekt (...) itt a magyar márka kérdése forog kockán" - mondta, és arra figyelmeztetett: "ha el akarják szúrni az elnökséget, akkor beleviszik a belpolitikát".
A vendéget köszöntő Martonyi János külügyminiszter utalt arra, hogy egy friss felmérés szerint az életminőség Finnországban a legjobb a világon. "Meg kellene tudnunk, melyek az okok e mögött, mit tanulhatunk ebből a teljesítményből, amelyet Finnország felmutatott az utóbbi néhány évtizedben" - mondta. Megjegyezte, hogy a magyar és a finn nép közös nyelvcsaládhoz tartozik, "mi tulajdonképpen fivérek vagyunk".
Alexander Stubb - aki megemlítette, hogy nagynénje magyar és unokatestvérei beszélnek magyarul - kifejtette: a sikeres elnökség "parancsolatai" közé tartozik az, hogy a Európai Uniót Brüsszelből, nem pedig a soros elnökséget adó ország fővárosából irányítják.
Arra is kitért: a politikusokat minden szinten be kell vonni az elnökségbe, függetlenül attól, hogy milyen politikai nézeteket vallanak.
Fontosnak nevezte az alapos felkészülést, azt mondta, úgy érzékeli, hogy Magyarország jól felkészült. Hozzáfűzte, hogy minőségi szakemberekre van szükség, és ismerni kell az EU-intézmények rendszerét, amelyeket nem szabad félni használni, "jobb velük együttműködni".
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "fel kell készülni a lehető legrosszabbra is", esetleges kedvezőtlen nemzetközi eseményre, fordulatra.
Azt mondta, az EU-elnökséget ugyan nem Orbán Viktor fogja irányítani, de a magyar miniszterelnök szerepe rendkívül fontos lesz, egyfajta "brókerként" tevékenykedik majd.
Arra is kitért, hogy Magyarország lehetőleg kerülje el az "elnökség utáni depressziót", vagyis ha június 30. után elnémulnak a telefonok, Budapesten ne essenek depresszióba, gondolják át a tanulságokat.
Az Európai Unió bővítésével kapcsolatban azt kérte Magyarországtól, hogy segítse elő Horvátország EU-csatlakozását, és tartsa életben Törökország közeledési folyamatát, hiszen utóbbi stratégiai fontosságú ország.
A finn külügyminiszter - aki 83 magyar misszióvezető, nagykövetek és főkonzulok, valamint egyéb meghívottak, összesen mintegy 220 ember előtt tartott előadást - egy kérdésre válaszolva arról is beszélt: "Oroszország közülünk való", a hidegháború véget ért, nagyon fontos, hogy Oroszország minél közelebb kerüljön az Európai Unióhoz.
Martonyi János külügyminiszter hétfőn munkaebédet adott hivatalos látogatásra érkezett finn partnere tiszteletére. A kétoldalú kapcsolatok áttekintésén túl téma a finnugor együttműködés, az Európai Unió előtt álló feladatok és együttműködési lehetőségek, továbbá az Európai Külügyi Szolgálat, az afganisztáni rendezés, valamint az EU és Oroszország kapcsolata. Schmitt Pál köztársasági elnök szintén hétfőn fogadja Alexander Stubbot a Sándor-palotában.
MTI