A rockénekes maradt a cseh szakértői kormányban
Összeállt az átmeneti cseh kormány névsora; az új kabinetet pénteken nevezi ki az államfő - jelentette be Jan Fischer kormányfő, miután a névsort kedden délután ismertette Václav Klausszal. "A köztársasági elnöknek nincs kifogása a jelöltek ellen" - mondta újságíróknak Fischer.
"Az új kormány kinevezésére május 8-án kerül sor" - jelentette ki a Fischerrel való találkozó után maga az államfő. "A kormány személyi összetétele az érintettek közös megállapodásán alapul, tehát kompromisszum. Kérem, ezt a kifejezést ne tekintsék negatívumnak" - szögezte le Fischer. Azt állította, hogy elégedett kormánya személyi összetételével.
Az átmeneti kabinetnek 15 tagja lesz, a kormányoldal hét, míg az ellenzék nyolc személyt jelölt. A koalíció részéről a Polgári Demokratikus Párt (ODS) hat, míg a Zöldek Pártja két jelöltre tett javaslatot. Az ellenzéki oldal mind a nyolc jelöltjét a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSD) terjesztette elő. A szintén ellenzéki kommunista pártot (KSCM) nem vonták be a kormányalakításba. A koalíciós kormányzásban eddig részt vevő Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) azért nem vett részt a kormányalakításban, mert nem ért egyet az átmeneti kabinet létrehozásával.
Hosszú vita folyt a kulcsfontosságúnak tekintett pénzügyminiszterről. Az államkassza új őrzője végül is Eduard Janota, eddigi miniszterhelyettes lesz. A külügyet szintén az eddigi miniszterhelyettes, Jan Kohout fogja irányítani. Az európai ügyek minisztere Stefan Füle lesz. A belügyminisztérium élére Martin Pecina, a versenyhivatal elnöke kerül. Az új védelmi miniszter Martin Barták, a tárcavezető eddigi helyettese lesz. Az ipari és kereskedelmi tárcát Vladimír Tosovsky fogja irányítani.
A korábbi kormányból csak Michael Kocáb emberi jogi és kisebbségi miniszter őrzi meg bársonyszékét. A népszerű rockénekes azonban csak az év elején került a minisztérium élére, s maradása ellen senkinek nem volt kifogása.
Csehországban azért van szükség átmeneti kormány létrehozására, mert a Mirek Topolánek vezette hárompárti jobbközép kormány március végén a parlamentben elveszítette a bizalmat. A parlamenti pártok megegyezése alapján a szakértői kormány az előre hozott választásig fogja irányítani az országot. Erre várhatóan októberben kerül sor. A pontos időpontról még nincs döntés. Jan Fischer kormányának további fontos feladata folytatni az Európai Unió cseh elnökségének munkáját és kidolgozni a jövő évi költségvetést, amelynek első változatát szeptemberben kell a törvényhozás elé terjeszteni.
Uniós tagság: fényes siker vagy csúfos bukás?
Prága: durva kritika a németeknek és az osztrákoknak
A csehek nem kérnek, adnak az IMF-nek
MTI