Mivel minden teljesítmény csakis versenyben és csakis munkából születik, a gazdaságpolitika középpontjába – a verseny mellett – a munkát kell állítani. Ma szinte teljes az országban a szakmai konszenzus, hogy a magyar gazdaság egyensúlyi és növekedési problémái mögött meghatározó módon az Európában kirívóan alacsony foglalkoztatási szint áll - írja Matolcsy György, a Nemzeti Ügyek Politikája című Fidesz programban.
Hasonlóan fogalmaz az MSZP programja, ahol a gazdaságpolitika legfontosabb feladataként a munkát, a biztos megélhetést és a tisztes gyarapodást jelöli meg, amelyet szükséges nyújtani minden embernek és vállalkozásnak. "Mindennek eléréséhez a gazdasági hatékonyság szerint cselekszünk, de a célokat nem állítjuk szembe a társadalmi igazságossággal" - áll a szocialisták programjában.
Matolcsy György, volt gazdasági miniszter szerint ahhoz, hogy a vállalkozások munkahelyet teremtsenek, bizalomra és kiszámítható gazdasági, politikai környezetre van szükség. Ez erős költségvetést, stabil költségvetési politikát jelent és kevesebb bürokráciát.
A Fidesz program központi eleme szerint egymillió új munkahely kell ahhoz, hogy fenntartható növekedés és egyensúly jellemezze a magyar gazdaságot, de azt nem tisztázza a program, hogy a következő kormány négy éves ciklusa alatt ebből az egymillió munkahelyből mennyi jöhet létre, s mekkora gazdasági növekedésre lehet számítani 2010-2014 között.
A Lehet Más a Politika választási programja a fenntartható jövőt állítja a középpontba. Szerintük túl kell lépni azon a gazdaságpolitikai szemléleten, ami a gazdasági növekedést öncélnak tekinti. A GDP-nek mind az erőforrás-használattal és környezetterheléssel, mind a jólléttel laza az összefüggése.
A jó kormányzás a gazdaságot nem célnak tekinti, hanem eszköznek arra, hogy az erőforrások fenntartható, tehát korlátozott használatából a társadalmi jólét maximumát hozza ki. "Mi zöld fordulatot szeretnénk elérni a gazdaságban, ami azt jelenti, hogy nem a nagy alapanyag- és energiaigényű iparágakba történő tőkebefektetéstől, hanem Magyarország szegényeinek a felemelésétől, a munkapiacra való visszatérésétől és az emberi tőke fejlesztésétől várjuk elsősorban a gazdasági teljesítmény növekedését, és egyben a gazdasági teljesítménynek a társadalom jóllétében való jobb hasznosulását - áll az LMP választási programjában.
A hét kérdése: A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon! |
A Jobbik gazdasági filozófiája az ökoszociális nemzetgazdaságra épül. Eszerint a gazdaságot az emberhez méltó környezet, az emberhez méltó élet és a magyarság érdekében korlátok alá kell vetni. A Jobbik egy erős és gazdag Magyarország jövőképét vallja, amelyhez szükséges egy erős és aktívan vállalkozó állami jelenlét. Az állam lehet az a gazdasági erő, amely képes gátat szabni a multinacionális, globalizáló törekvéseknek, amely képes támogatni és egyenlő versenyfeltételek közé helyezni a hazai gazdasági szereplőket.
Bár a gazdasági növekedés mutatóit nem jelöli meg a Jobbik programja, az államadósság terheinek csökkentése érdekében rögzítik: "tiszta gazdasági alapokkal megteremtjük a költségvetés egyensúlyát, megállítjuk az eladósodási folyamatot; az eladósodottság szintjének kiszámítható leépítéséről törvényt alkotunk". "Radikálisan felülvizsgáljuk az eddig folytatott államadósság-politikát, beleértve visszamenőleg a ’70-es évektől felvett hitelek feltételeit is, a felelősök megnevezésével együtt. Ezzel együtt tárgyalásokat kezdeményezünk a törlesztés és visszafizetés feltételeinek újbóli meghatározása céljából, a növekedést lehetővé tevő könnyítésekkel, beleértve az adósság egy részének leírását is" - áll a Jobbik választási programjában.
A Civil Mozgalom programjában kevés szó esik a gazdasági növekedés feltételeiről. A párt ugyanakkor az állam működési költségeit kevesebb, mint felére csökkentené. Emellett a program azt is rögzíti, hogy "a költségvetés nem lehet deficites, különben a jövőnket éljük fel". Törvényben rögzítenék, hogy az államadósság nem haladhatja meg a GDP 40 százalékát, s a kamatmegtakarításokat az adósság törlesztésére fordítanák.
Meg kellene szüntetni az iparűzési adót?
Orbán olaj lesz a tűzre?
Leosztályozott miniszterelnök-jelöltek: Vona vezet
Önkormányzati reform: mindenki másképp csinálná
Nehéz lenne az új kormánynak irányt váltani
Varga: rosszabb a helyzet, mint gondoltuk
Leszámolnának a korrupcióval a pártok
Nem minden párt tiltaná a külföldiek földvételét
MTI