Sir Nick Parker altábornagy a The Daily Telegraphnak, a legnagyobb brit konzervatív napilapnak adott interjúban úgy fogalmazott: a NATO eddigi sikerei "nem ugyanolyan jók, mint a lázadók sikerei", mivel a szövetségnek szűkösek a forrásai, nem megfelelő a vezénylési rendszere, és "nélkülözi a helyes kulturális megközelítést is".
"Tudjuk, hogy elvesztettük a kezdeményezést ... a tálibok túl hatékonnyá váltak" - mondta a brit tábornok. Arra a kérdésre azonban, hogy a szövetség mikor nyerheti vissza a kezdeményezést Afganisztánban, Sir Nick azt mondta a brit lap újságírójának: "jöjjön vissza júniusban vagy júliusban, és beszéljünk akkor".
Parker szerint a következő fél év NATO-hadműveletei során "súlyos harcokra" kell számítani, és ez veszteségekkel jár majd. Megéri azonban az áldozatvállalás, mivel a hadműveletek "ismét békét és harmóniát" teremtenek az országban, amely eddig a nemzetközi terrorizmus támaszpontja volt, és "ismét azzá válik, ha nem teszünk ellene" - mondta a brit parancsnok a The Daily Telegraphnak.
Sir Nick elismerte: nagyon nehéz elmagyarázni a közvéleménynek, hogy miért éri meg az afganisztáni szerepvállalás.
A brit hadsereg egyre súlyosabb veszteségei miatt mind nagyobb nyomás nehezedik Londonra a brit erők hazahívása végett. A BBC nemrégiben közölt felmérése szerint a brit közvélemény 64 százaléka nem tartja megnyerhetőnek az afganisztáni háborút, és 63 százalék a brit katonák "lehető leggyorsabb" kivonását pártolja.
Az afganisztáni hadműveletek nyolc évvel ezelőtti kezdete óta eddig összesen 240 brit katona halt meg, közülük 103 az idén.
Gordon Brown brit miniszterelnök a múlt hónap végén, egy külpolitikai előadásában közölte: szeretné, ha már 2010-ben megkezdődne a biztonsági feladatok fokozatos átadása az afganisztáni erőknek. Brown nagyszabású nemzetközi Afganisztán-konferencia terveit is bejelentette január végére, közölve: a londoni NATO-konferencia célja az átadási folyamat menetrendjének meghatározása lesz.
Az afganisztáni brit parancsnok azonban a The Daily Telegraphnak azt mondta: "nagy ostobaság lenne, ha határidőket kezdenénk gyártani egy ilyen kritikus jelentőségű ügyben".
A brit lap szerint a NATO-küldetés része a tálib parancsnokok rábírása az átállásra, akár fizetség, akár befolyásos pozíciók felajánlásával. A brit tábornok - az alkut elutasítóknak szánt figyelmeztetésként - kijelentette: az "e kategóriába tartozó emberek élve vagy holtan egyformán jók ... ha a megbékélést választják, rendben van, ha nem, megöljük őket".
Magyarország átvenné a kabuli repteret
Obama igazságos háborúja Busht idézi?
Hála és alázat: Obama átvette a Nobel-díjat
Tartalékos haderő: 4000 önkéntest vár a katonaság
Fogalmuk sincs, hol van Oszama bin Laden
MTI