A politikus elsősorban a nemzeti konzultációban kiküldött kérdőívekre válaszoló kilencszázezer fő véleményét említette – ennek alapján kerül be az alaptörvénybe például a tényleges életfogytiglani börtönbüntetés tétele is. Szili Katalin módosító indítványaiból is többet jóváhagy szerinte a parlamenti többség.
A módosító javaslatok kapcsán Tarnai Richárd azt mondta: új módon közelítenek az alkotmányozáshoz is, mivel a kormányzó pártokat most leginkább a magyar emberek véleménye érdekli, ők pedig elmondták véleményüket az alkotmányozás kapcsán. A nemzeti konzultációban beérkezett vélemények és javaslatok alapján tette meg a miniszterelnök is a maga módosító javaslatait hétfőn az Országgyűlésben.- hangoztatta a képviselő.
Arra a felvetésre, hogy az alaptörvény tartalmára vonatkozó kérdőíveket visszaküldők – mintegy kilencszázezer ember – többsége a tényleges életfogytig tartó elzárás alaptörvénybe emelését támogatta, Tarnai Richárd úgy reagált: ez benne volt a kormánypártok alaptörvény-javaslatában is, a kérdőíveket visszaküldők döntő többsége pedig helyeselte ezt. “Azt gondolom,hogy ha valaki többször elkövet olyan súlyú bűncselekményt, ami után a társadalom megadja a lehetőséget a jobbá válásra és az illető nem él vele, akkor mással nem nagyon lehet élni. Ez az intézkedés egyébként illeszkedik abba a sorba, amely a három csapás törvénnyel vette kezdetét, és most valóban a tényleges életfogytiglan alkotmányban rögzítését eredményezte” - hangzott az interjúban.
Az ellenzéket illetően a politikus azt mondta: hiányérzetük van, szeretnék, ha az MSZP és az LMP is részt venne az alkotmányozásban, “nem pedig az országot járva kritizálná azt”. Hozzátette: nem kívülről kell bekiabálni, miért is nem jó az alaptörvény, hanem belülről kellene elmondani és vitában jobbá tenni a készülő alkotmányt".
Szili Katalin javaslatainak egy részét is beépíthetik az alaptörvénybe
Úgy tűnik, nem lesz törvény a Szili Katalin által benyújtott alkotmány tervezetből. Teljesen elvetették ezt a koncepciót, vagy bizonyos részeket felhasználnak belőle? - kérdezte a Reggel a Dunán műsorvezetője.
Az utóbbi történik – erősítette meg Tarnai Richárd. Jelenleg a bizottsági szinteken folyik a módosító javaslatok vitája. “Valóban Szili Katalin benyújtott jó pár módosító indítványt. Azt gondolom, hogy ezekből sokat elfogadunk majd, úgy mint az egyetlen bent lévő ellenzéki párt, a Jobbik javaslatai közül is” - hangoztatta Tarnai Richárd.
A KDNP-s politikus Szili Katalin önálló alkotmánytervéről azt mondta: az a most hatályos alkotmány letisztított változata. Abban egyező Szili és a kormánypártok koncepciója, hogy a felelősség kérdése mindkettőben nagyon szorosan megjelenik. “Magyarán: az állampolgárnak nem csak jogai, hanem kötelezettségei is vannak. Hogy ez milyen módon valósul meg, ebben vannak néha eltérések” - mondta a fideszes parlamenti képviselő.
A leendő alaptörvény most zajló részletes parlamenti vitája során “az apró részletekben történhetnek esetleg finomítások. Alapértékek tekintetében már nem - hangsúlyozta Tarnai Richárd. Visszautalt arra az időszakra, amikor még valamennyi parlamenti párt részt vett az új alkotmány előkészítésében. Ezzel kapcsolatban azt mondta: az új alkotmány alapértékeit akkor valamennyi párt egyetértésével, ellenszavazatok nélkül hagyta jóvá, “majd azután, ki tudja milyen ok miatt, az említett két ellenzéki párt kivonult ebből a munkából”.
Privátbankár