Mesterházy Attila kedden, egy XIII. kerületi gondozóházban történt látogatása után tartott sajtótájékoztatóján kezdeményezte azt is, hogy európai uniós források bevonásával az érintettek részt vehessenek az ápoláshoz kapcsolódó speciális szakmai képzésen.
A kormányfőjelölt szerint fontos, hogy a kormány valamilyen megoldást találjon a mintegy 53 ezer érintett és családjuk számára. Közölte: azt várja, hogy a kormány a következő hónapban készítsen kormányrendeletet és dolgozza ki "a megoldás első lépéseit". Mint elmondta, jelenleg azok a családok, amelyek egyik tagja ápolásra szorul, választhatnak, hogy bentlakásos intézményben helyezik el vagy otthon ápolják hozzátartozójukat. Ez utóbbi ma nem számít munkaviszonynak, így "ez a szegénységhez közel viheti a családot".
Mesterházy Attila közölte: az ápolás munkaviszonnyá alakítása a becslések szerint mintegy 20 milliárd forintba kerülne a költségvetésnek, hiszen legalább a minimálbér szintjére kellene emelni az ápolási díj összegét. Úgy vélte, a megoldáshoz közelebb vihetne, ha az otthon ápolást végzők a tevékenységükhöz kapcsolódó képzésen vehetnének részt, s e képzettséggel később máshol munkát is vállalhatnának.
Mint fogalmazott, "egyfajta együttműködésben az egyik család tudna a másikon segíteni akár egyfajta szociális szövetkezetként", így nemcsak segítenének, de munkához is juthatnának ezen a "speciális munkaerőpiacon". Emlékeztetett arra, hogy az idén a büdzsében 13 milliárd forint körüli összeget biztosítottak ápolási díjra az 53 ezer érintett számára.
Tóth József (MSZP), XIII. kerületi polgármester is arra hívta fel a figyelmet, hogy a gondozóházak fenntartása sokkal többe kerül, mint ha a gondozottakat otthon látnák el. A kerületi vezető is egyetértett azzal, hogy az ápolási díjban részesülők tevékenysége váljon fokozatosan munkaviszonnyá. Utalt arra is, hogy jelenleg az ápolást végzők - jórészt formálisan munkanélküliként - nagyon nehézen tudnak visszatérni a munka világába.
Bajnai negyvenszer, Orbán egyszer sem beszélt
2009-ben megtörtént az is, amit már régóta vártunk
Bokros: a Fidesz még a válság tényét is tagadja
Alig van tekintélye politikusainknak
Tavaszig előbújnak az MSZP szavazói?
Őszödi beszéd: nem mondják meg, ki vette fel
MTI