- Az Egyesült Államok szerint az orosz Wagner-csoport fegyverszállítmányt vett át Észak-Koreából, hogy segítse Moszkva erőinek megerősítését Ukrajnában.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön találkozott lengyel kollégájával, Andrzej Dudával, miközben visszatért Ukrajnába az Egyesült Államokból. Ukrajna elnöke a találkozóról fotót tett közzé a Telegramján, és azt mondta, hogy „összefoglalták az évet, amely történelmi kihívásokat hozott egy kiteljesedett háború miatt”. Andrzej Duda elnök titkára szerint „hosszú ideig, csaknem két órán keresztül beszéltek egymással.
- A Kreml szerint a Patriot rakétarendszerek Ukrajnának történő amerikai szállítása nem járul hozzá a Moszkva és Kijev közötti konfliktus rendezéséhez, és nem akadályozza Oroszországot céljai elérésében. Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságírókkal folytatott beszélgetésében azt mondta, hogy Zelenszkij látogatása alatt semmi jele nem volt a béketárgyalásokra való készenlétnek, és ez annak bizonyítéka, hogy az Egyesült Államok „az utolsó ukránig” proxyháborút vív Oroszországgal.
- Valerij Geraszimov, Oroszország vezérkari főnöke szerint az ukrajnai frontvonal stabil. Geraszimov a védelmi minisztérium által a külföldi katonai attasékhoz eljuttatott év végi üzenetében kijelentette, hogy Moszkva erőit a kelet-ukrajnai Donyeck régió „felszabadításának befejezésére” összpontosította.
- Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter meglátogatta a hadsereg Ukrajnában harcoló egységeit – idézte az állami média a minisztériumot. Sojgu megtekintette a „különleges katonai művelet területére” telepített orosz egységeket – jelentette a Ria állami hírügynökség, az ukrajnai konfliktus moszkvai kifejezésével. Nem részletezte, hol történt a látogatás.
- Alekszandr Lukasenka fehérorosz elnök kijelentette, hogy a közelmúltban végrehajtott katonai manőverek nem Ukrajnára irányultak, és cáfolta az összeesküvés-elméleteket a fehérorosz fegyveres erők határon való telepítéséről. A katonai vezetők konferenciáján Lukasenka azt is kijelentette, hogy nem zárja ki a Fehéroroszország elleni „agressziót” a meg nem nevezett „szomszédok” részéről. „Ha békét akarsz, készülj fel a háborúra!” – tette hozzá.
- Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a jövő év elején csúcstalálkozót tart Volodimir Zelenszkij elnökkel – közölte az EU szóvivője. A csúcstalálkozóra február 3-án kerül sor, de a helyszínt még nem határozták meg.
- Tűz ütött ki ma Oroszország egyetlen repülőgép-hordozóján – jelentette az orosz állami média. A Kuznyecov admirálison, az orosz haditengerészet zászlóshajóján „kisebb” tűzeset történt, amikor kikötött a Zvjozdocska hajógyárban, a sarkvidéki murmanszki kikötőben, Oroszország északnyugati részén az orosz állami tulajdonú Tass. és a Ria Novosti hírügynökségek jelentései szerint.
- Az ENSZ nukleáris felügyelő szervezetének vezetője, Rafael Grossi találkozott az orosz katonai és állami atomenergia-vállalat, a Roszatom tisztségviselőivel, hogy megvitassák egy biztonságos zóna felállítását Ukrajna orosz ellenőrzése alatt álló zaporizzsja atomerőműve körül. Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vezetője szerint további tárgyalásokra van szükség a „szükséges megbeszélések újabb fordulója” után. A Roszatom „lényegesnek, hasznosnak és őszintének” minősítette a zaporizzsjai létesítmény és a környező régió védelméhez szükséges intézkedésekről szóló tárgyalásokat.
- Az ukrán ombudsman, Dmitro Lubinec szerint több százezerre tehető azoknak a gyerekeknek a száma, akiket „erőszakosan deportáltak” Oroszországba. A hatóságok több mint 13 000 Oroszországba deportált gyermek személyazonosságát állapították meg – mondta Lubinec, hozzátéve, hogy a nyomozók a közelmúltban felszabadult Herszonban egy „kínzókamrában” egy cellát tártak fel, ahol állítólag gyermekeket tartottak fogva és bántalmaztak.
(The Guardian)