Töröcskei István nem érti, miért indított a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerinte alaptalan támadást a Széchenyi Hitelszövetkezet és a Széchenyi Bank ellen, miközben Matolcsy György jegybankelnökkel érzése szerint korábban jó volt a viszonya. Ugyanakkor a lehetséges okok közé sorolja Töröcskei azt, hogy ellenzi a 2011 óta általa vezetett Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) MNB-be olvasztását.
Lenne vevő? Többen beszállnának a Széchenyi Bankba, amelynek vezetősége versenyt fut az idővel. Töröcskei István szerint a bank ellen indított végelszámolás reményeik szerint még megállítható, néhány befektető ugyanis komolyan fontolgatja, hogy beszáll a pénzintézetbe. Korábbi sajtóhírek szerint a bankot orosz befektetők tőkésítenék fel, de Töröcskei István szerint rajtuk kívül egy amerikai és egy bécsi székhelyű jelentkező is van, egy ír-svéd társaság, a Prifan Europe Limited pedig már a Nemzetgazdasági Minisztériummal tárgyal. Ők 25 millió eurót, hét és fél milliárd forintot kínálnak az állam 49 százalékos tulajdonrészéért. Szándékuk komolyságát az mutatja, hogy már kellő mértékű bankgaranciát is szereztek az orosz-izraeli Alfa Banktól. A cég képviselői január 7-én jönnek ismét Magyarországra, akkor világítják át a bankot. Töröcskei arra számít, hogy a látogatás utáni két hétben sor is kerülhet az adásvételre – tudósít a Magyar Nemzet. |
A 2009-ben szerinte csődhelyzetben átvett Széchenyi Hitelszövetkezettel kapcsolatos terveiket egy törvény húzta keresztül, ami őt is meglepte, s a kormányhoz közel álló, nemzeti elkötelezettségű gazdasági szakemberként egyfajta bizalomvesztésként érzékelte – írja a Népszabadság. Töröcskei állítja, a hírekkel szemben a szintén tönkrement Körmend és Vidéke Takarékszövetkezethez nincs is köze. A hitelszövetkezettel egy a hazai mezőgazdaságot hitelező magyar pénzügyi csoportot szeretett volna felépíteni.
Töröcskei az általa indokolatlannak tartott támadások mögött Spéder Zoltánt sejti, aki megfogalmazása szerint érthetetlen okokból neheztel rá. Simicska Lajossal továbbra is jó a viszonya, bár ritkán találkoznak, üzleti kapcsolatuk 2011-ben megszűnt – ennek ellenére sokan úgy vélik, hogy Töröcskei félreállítása épp a most zajló Simicska-Orbán harc egyik mellékága.
A felfüggesztett Széchenyi Bank tevékenysége kapcsán Töröcskei István hangsúlyozta: ÁKK-s vezérigazgatói posztjának 2011-es elfoglalásakor a cégnél lemondott mindennemű tisztségéről, „csak” többségi tulajdonos maradt, ami a közgyűlésen túl nem biztosít neki rálátást a működésre. Igaz, felesége és más, hozzá közel álló üzletemberek ugyan igazgatósági tagok maradtak, de a 2013-ban hárommilliárd forintos tőkeemeléssel 49 százalékos tulajdonossá vált magyar állam képviselői is benn ültek a grémiumokban – mondta Töröcskei István. Érdekes ugyanakkor, hogy a tudósításokból úgy tűnik, Töröcskei egyáltalán nem érvelt azzal, hogy a bank gazdálkodása rendben lett volna....