- Videókonferencia keretében tárgyalt egymással Orbán Viktor miniszterelnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hétfőn a május 30-31-i rendkívüli uniós csúcs előkészítéseként - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A megbeszélésen az ukrajnai háború Európára gyakorolt hatásai kerültek szóba, így a katonai, az energia- és az élelmiszerbiztonság ügye.
Orbán Viktor a tárgyaláson ismét kiállt Magyarország energiabiztonsága mellett, és hangsúlyozta:
hazánk ellátási aggályaira megoldást kell találni, mielőtt bármilyen szankció kivetésére sor kerülhetne az orosz olajszállításokra vonatkozóan.
- Varsó felmondta az Oroszországot Európával összekötő Jamal gázvezetéken történő gáztranzitról szóló lengyel-orosz kormányközi szerződést, közölte hétfőn a Twitteren Anna Moskwa lengyel klímaügyi és környezetvédelmi miniszter.
A határozat elfogadása "természetes lépés" volt azt követően, hogy Oroszország áprilisban megszakította a lengyelországi gázszállításokat - fejtette ki Moskwa.
A Gazprom április 27-től azért állította le lengyelországi szállításait, mert Varsó nem hajlandó rubelben fizetni a gázért.
- Lengyelország Oroszországgal szembeni álláspontja "fékeveszett" és "az őrülettel határos", ezért aligha lehet megjósolni, hogy mi lesz a helyzet az orosz gáz Jamal-Európa gázvezetéken keresztül történő tranzitjával - jelentette ki a hírre reagálva Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn Moszkvában az MTI szerint.
A szóvivő szerint most aligha lehet bármilyen szerződéses viszonyról beszélni, mert Lengyelország "már rég nem volt hajlandó fizetni a gázért", miközben közvetve továbbra is kapja az energiahordozót, "a másik oldalról drágábban vásárolva, az ismert megkerülő rendszer keretében".
- Több mint hat százalékkal csaknem hétéves csúcsra emelkedett hétfőn az orosz rubel árfolyama az euróval szemben.
Az eurót napi több mint hat százalékos gyengüléssel kora délután 58,75 rubelen jegyezték, ami a rubel esetében viszont 2015 júniusa óta a legerősebb árfolyamnak számít.
- Benyújtotta lemondását Borisz Bondarev orosz ENSZ-diplomata. A 41 éves diplomata önkéntes távozását egy levélben jelezte, amelyet hétfő reggel adott le az orosz ENSZ-képviseleten.
"Diplomáciai pályafutásom 20 éve alatt átéltem külpolitikánk különböző fordulatait, de még soha nem szégyelltem magam annyira az országom miatt, mint ez év február 24-én" – írta Bondarev.
Vlagyimir Putyin ekkor indította meg háborúját Ukrajna ellen.
-A brit katonai hírszerzés hétfői helyzetértékelése szerint az ukrajnai háború első három hónapjában meghalt orosz katonák száma valószínűleg hasonló a Szovjetunió által az afganisztáni háború kilenc éve alatt elszenvedett veszteségekéhez.
A londoni védelmi minisztérium által közzétett hírszerzési beszámoló szerint a jelentős mértékű veszteségek fő okai között van a rosszul megválasztott hadszíntéri taktika, a korlátozott légi fedezet, a rugalmasság hiánya, valamint az, hogy az orosz vezénylési láncolat hajlamos az elkövetett hibák megismétlésére.
A brit katonai hírszerzés szerint a Donyec-medencében zajló orosz offenzíva még tovább növeli az orosz fegyveres erők veszteségeit, írta az MTI.
- Nagy pontosságú, nagy hatótávolságú, tengeri indítású rakéták a Zsitomir megyei Malin vasútállomásának közelében megsemmisítették az ukrán fegyveres erők 10. hegyi rohamdandárjának fegyverzetét és haditechnikáját, amely Ivano-Frankivszkból tartott a Donyec-medence felé - jelentette ki a hétfői hadijelentést ismertetve Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.