A megkérdezettek 44 százaléka nyilatkozott így, ez 12 százalékkal magasabb a 2005-ös mutatónál. További 31 százalék meg van győződve arról, hogy még el fogja érni az amerikai álmot, 20 százalék szerint viszont ez számára elérhetetlen.
A CBS tudósítása szerint nem meglepő, hogy az attitűd a jövedelmi viszonyok szerint változik. Az évi 50 ezer dollárnál többet keresők 58 százaléka mondta, hogy megvalósította az amerikai álmot, miközben a kevesebbet keresőknek csak egyharmada nyilatkozott így. A felmérésből az is kiderült, hogy az idős amerikaiak között többen vannak azok, akik úgy érzik, az amerikai álom az övék, mint a fiatalok között.
A kutatás arra is fényt derített, hogy a megkérdezettek 27 százaléka számára a szabadság és a lehetőségek jelentik az amerikai álmot, ez volt a leggyakoribb válasz. Ezt követte a "sikeresnek lenni" (18 százalék), majd az anyagi biztonság és állás (13 százalék). Csak 9 százalék számára jelenti a saját ház birtoklása az amerikai álmot, amely 6 százaléknak a boldogsággal és lelki nyugalommal egyenlő.
A felmérésben a szondázott emberek 72 százaléka úgy vélte: azoknak az amerikaiaknak is lehetőségük van a meggazdagodásra, akik szegény körülmények között kezdik. Ez a derűlátó vélemény azonban visszaesett 2007-hez képest, amikor még a válaszolók 81 százaléka hitt ebben. Az alacsonyan képzett és kisebb jövedelmű amerikaiak kevésbé bíznak az ilyen társadalmi mobilitás lehetőségében.
A CBS News/New York Times felmérése szerint az amerikaiak eltérően ítélik meg, hogy ki minősül gazdagnak. A válaszolók 51 százaléka szerint az a család gazdag, amelynek az éves jövedelme 100 ezer és 400 ezer dollár (22 millió és 88 millió forint) közé esik. A megkérdezett amerikaiak 58 százaléka érzi úgy, hogy jobbak az életkörülményei, mint szüleiknek voltak; ez 8 százalékkal kisebb a 2005-ben mért aránynál.
Hatalmas pénzekkel mentik az amerikai családokat
Mi lesz veled, amerikai álom? Itt az Obama-csomag
Obama: visszahozom az amerikai álmot!
MTI