Thorbjorn Jagland főtitkár Martonyi János külügyminiszterhez írt levelében "arra bátorította a kormányt, hogy az új alkotmány megalkotásakor támaszkodjon a Velencei Bizottság szakértelmére. Az Európa Tanács főtitkára szerint az új alkotmány lehetőséget teremt az Alkotmánybíróság hatáskörét csökkentő legutóbbi módosítás átgondolására is" - tartalmazza a Transparency International közleménye, amely kitér arra is: a főtitkár válaszlevelében megköszönte a civil szervezeteknek, hogy felhívták figyelmét a módosításra.
A Külügyminisztériumban az MTI érdeklődésére annyit mondtak: a levelet megkapták, tanulmányozzák, és rövidesen elkészül a válasz.
A Transparency International Magyarország az Eötvös Károly Közpolitikai Intézettel, a K-Monitor Közpénzfigyelő Irodával, a Magyar Helsinki Bizottsággal és a Társaság a Szabadságjogokért civil szervezettel közösen az Alkotmánybíróság jogkörét érintő alkotmánymódosítás miatt néhány hete levélben fordult az Európa Tanács főtitkárához, és a Velencei Bizottság állásfoglalását kérte. A jogvédők levelükben jelezték: tisztában vannak azzal, hogy magánszemélyek vagy civil szervezetek nem fordulhatnak közvetlenül a Velencei Bizottsághoz, hogy véleményt kérjenek, mégis fontosnak tartották, hogy felhívják a főtitkár figyelmét az alkotmánymódosításra, és az ő tisztét tartják a legmegfelelőbb fórumnak a testület véleményének kikérésére. A levél írói szerint ugyanis ez kulcsfontosságú lehet az Alkotmánybíróság, illetve szélesebb értelemben az alkotmányosság és a jogállam védelme szempontjából Magyarországon.
Az 1949-ben létrejött strasbourgi székhelyű Európa Tanács a demokratikus berendezkedés, a jogállamiság és emberi jogok tiszteletben tartásán őrködő nemzetközi szervezet, célja, hogy az egész kontinensen segítse a demokratikus elvek érvényesülését; 47 tagállama van.
A Jog a Demokráciáért Európai Bizottság - ismertebb nevén a megalakulásának helyszínéről elnevezett Velencei Bizottság - az Európa Tanács alkotmányozási kérdésekben tevékenykedő tanácsadó szervezete, amely 1990-es megalapítása óta vezető szerepet játszik a hagyományos európai alkotmányozási normáknak megfelelő alaptörvények elfogadásában.
MTI