Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
A közszolgák nem érik be a 140 000 forinttal, 13. havi illetményüket akarják. A szakszervezetek szerint a 8,3 százalékos bércsökkenést összeségében senki és semmi nem kompenzálná. Olyan jön, ami eddig még nem volt: a közszolgák gigasztrájkja?
Nem közeledtek az álláspontok a kormány és a szakszervezetek között a legutóbbi tárgyalásokon, ezért döntött a sztrájk meghirdetése mellett az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság - mondta pénteken Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke az MTI-nek. A hétfőn következő tárgyalásokig a kormány képviselője, Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) államtitkára nem kívánta kommentálni a helyzetet.
A szakszervezeti elnök közölte: a kormány ajánlata elfogadhatatlan a közszférában dolgozó munkavállalók számára, mert az csak bruttó 140 ezer forint erejéig pótolná vissza az elvett 13. havi illetményeket. Így azonban az összességében 8,3 százalékos bércsökkentést nem kompenzálnák - folytatta.
Az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság ragaszkodik az eredeti követelésekhez, és a februárban a kormánnyal kötött megállapodás teljesítéséhez. Ebben eredetileg egyébként reálbér-növekedés is benne volt, ám a szakszervezetek jelentős része a válsághelyzetre való tekintettel mindössze a reálbérek megőrzését kéri a kormánytól - mutatott rá.
A sztrájkbizottság tehát azt követeli, hogy ne csökkenjen a közszférában dolgozók fizetésének vásárlóértéke, a fizetésemelések kövessék az inflációt - összegezte. Ez a tárgyalási minimum, de az eddigi tárgyalásokból úgy tűnik, hogy nagyon nagy az eltérés a szakszervezetek követelése és a kormány ajánlata között - tette hozzá. Csizmár Gábor, a MEH államtitkára az MTI megkeresésére elmondta: a hétfőn következő tárgyalásokig nem kíván nyilatkozni az ügyben.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.