Az IMF óvatosságra inti Romániát
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) enyhén módosíthatja lefelé Románia idei gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését, miután a legutóbbi statisztikák valamelyest gyengébbek a vártnál képest - jelentette ki Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének a vezetője kedden Bukarestben.
Franks emlékeztetett arra, hogy az IMF az idén 1,3 százalékos gazdasági növekedésre számít Romániában, de a legutóbbi gazdasági statisztikák azt mutatják, hogy az eredmények valamelyest gyengébbek a remélt eredményekhez képest. A román pénzügyminisztérium korábban jelezte, hogy az év első két hónapjában a központi költségvetés bevétele valamivel kevesebb volt a remélt értékhez képest.
Kedden egy napos romániai látogatásra érkezett Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója is, aki a Bukarestből való elutazása előtt a repülőtéren újságíróknak elmondta, hogy Románia nehéz pénzügyi helyzetben van, de bízik benne, hogy a román kormány intézkedései javulást idéznek elő, ugyanakkor elégedett Bukarest monetáris politikájával.
A nemzetközi pénzintézet vezetője óvatosságra intette Romániát. Hangsúlyozta, hogy még nem lábalt ki az ország a gazdasági válságból, amely keményen sújtotta Romániát is, hiszen tavaly 7,1 százalékkal esett vissza a gazdaság 2008-hoz képest. Hozzátette: annak ellenére, hogy Romániában az idén elfogadható gazdasági növekedést regisztrálnak, ez nem jelenti azt is, hogy az ország kilábalt a gazdasági válságból.
Figyelmeztetett arra, hogy a munkanélküliség rátája - amely jelenleg 8,3 százalék - a következő hónapokban még növekedni fog. Leszögezte: nem beszélhetünk a gazdasági válság befejeződéséről, amíg a munkanélküliség nem kerül csökkenő pályára.
Románia tavaly márciusban kötött csaknem 20 milliárd euró értékű készenléti hitel megállapodást az IMF-fel és az Európai Unióval.
A hét kérdése:
A Fidesz-KDNP fölényes győzelmét jósolják a közvélemény-kutatók. Ön szerint mennyivel nyer a párt? Szavazzon!
Románia komoly kapcsolatot szeretne a Valutaalappal
Magyar cégek: nem csak a bankok nem adnak pénzt
Görög segély: úgyis az IMF lenne az első
MTI