Az OVI és az OVB is a törvényre mutogat
Szigeti Péter sajnálkozását fejezte ki, amiért hosszú sorok kígyóztak egyes, igazolással szavazásra kijelölt szavazókörök előtt vasárnap az országgyűlési képviselő-választáson.
Mint mondta, az egyes szavazókörökben 6-1.200 szavazó van, erre "rakódik rá" az igazolással szavazók száma, amely egyes esetekben a kétezret is megközelítette. A szavazásra 13 óra állt rendelkezésre, és amennyiben egy szavazóra csak egy percet fordítanak az adminisztráció során, akkor is csak legfeljebb ezer választó tudja leadni szavazatát a szavazókörben.
Az igazolással jelentkező nyilvántartásba vétele és az igazolás ellenőrzése időigényes - tette hozzá -, ezt a jogalkotónak előre kellett volna látnia, de elkövette azt a hibát, hogy nem készített ilyen modellszámításokat.
Lemond-e az OVB elnöke? Még alszik rá egyet. Részletek >>> |
Hangsúlyozta: az igazolással szavazásra vonatkozó törvény olyan mértékben megköti a választási igazgatás szerveinek kezét, hogy csak kicsi a mozgásterük a szavazás gyorsítására.
Vizsgálódik az ombudsman
Jóri András szerint a vasárnapi választások alkalmával a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos jogot érintő visszásság állt elő, ezért az adatvédelmi biztos vizsgálatot indít az előzetes választási eredmények közzétételével összefüggésben. Az adatvédelmi biztos irodája ezt hétfőn közölte az MTI-vel.
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
"Ezzel szemben alternatív, megbízhatatlan csatornákon keresztül adatokhoz lehetett jutni, ahelyett, hogy a hivatalos információs rendszer alapján, közszolgálati médiumokon keresztül tájékozódhattak volna a választók" - szögezte le.
Az adatvédelmi biztos, mivel szerinte az alkotmányos jog érvényesülése "nehézségekbe ütközött és a törvény értelmezése lehetőséget ad a visszásságra", hivatalból vizsgálatot indít az előzetes választási eredményekről való tájékoztatás jelenlegi szabályozásával és gyakorlatával kapcsolatban annak érdekében, hogy a jövőben a hasonló visszásság elkerülhető legyen.
A Jobbik felelősöket akar
A tegnap botrányosra sikeredett forduló illetve a "hangosan" kezdődő kampánycsend-meghosszabbításról a legtöbb párt már tegnap este kifejtette rosszallását. Ma egyelőre a Jobbik és az MSZP vette elő a választási bizottságot ismét a tegnapi állapotok illetve egyéb - szerintük - szabálysértések miatt.
A Jobbik 855.109 szavazatot kapott az idei választások első fordulójában, ezzel az összes szavazat 16,67 százalékát szerezte meg. Vona Gábor, a Jobbik elnöke a választás éjszakáján az áttörés napjáról beszélt és azt mondta: a magyar emberek kétharmada jobbikos, csak még nem mindenki tud róla. |
Megjegyezte, kaptak bejelentést arról, hogy cigány embereket buszokkal szállítottak szavazni Szabolcs megyében, illetve arról is, amelyek alapján arra lehet következtetni, hogy valamelyik párt adatbázis alapján mozgósította az embereket.
Szervezett akció volt?
Több párt illetve jelölt is utalt rá, szerintük szervezett akció is állhat a tegnapi események mögött.
Az MSZP szerint a Fidesznek bocsánatot kell kérnie a kormánytól, a szocialistáktól és a választóktól, mert vasárnap, a parlamenti választás első fordulójának napján megtévesztették őket nyilatkozataikkal, amikor azt állították, hogy a káoszért az MSZP a felelős.
Nyakó István hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt: a Fidesznek tisztáznia kell magát, hogy a tömegjeleneteket egyes szavazókörökben valóban a "központilag szervezett Kubatov-szavazók" okozták-e.
Az eredményt elismerjük, de a Fidesz válaszától nem tekintünk el - jelentette ki.
Az MSZP szóvivője kérdésre válaszolva hangsúlyozta: ha kiderül, hogy az érintett szavazókörökben egészen más eredmény jött ki, mint az "attól tíz méterrel jobbra vagy balra lévőben", akkor várhatóan jogi útra terelik az ügyet.
Hozzátette: felvetődhet a gyanú, hogy sokan azért szavaztak máshol, mert egy párt szervezetten, tudatosan átvitte tagjait és szimpatizánsait egy-egy választókerületbe, hogy befolyásolják az ottani eredményt.
Hajnalban ért véget a botrányos választás |
Ezzel összefüggésben a sajtótájékoztatón kiosztották a 2007. június 18-án tartott ötpárti egyeztetés jegyzőkönyvét is. Felidézte: az átjelentkezések miatt bizonyos szavazóköröknél tumultuózus jelenetek voltak, a választási szervek nem bírták a rohamot, aminek az lett a vége, hogy "egy ország várt az éjszaka közepéig a választási eredményekre".
Államreformmal és adócsökkentéssel kezd Orbán
Bajnai: a kétharmados többség lehetőség
Az MDF az abszolút vesztes
A nyolc körzet, ahol eldőlhet a kétharmad
Jobbik: nem lépünk vissza senki javára
Eltűnt 1,3 millió MSZP-szavazó
MTI, Privátbankár