Washington és Peking, szövetségeseivel együtt elérte, hogy az ENSZ által szervezett, két héten át tartott konferencia 193 országot képviselő résztvevői csak minimális szinten tudták közös nevezőre hozni álláspontjukat - állapította meg Andreas Carlgren, az EU-országok környezetvédelmi minisztereinek tanácskozásán, amely a tagállami kormányokat képviselő Tanács idei utolsó miniszteri szintű ülése, és egyben a svéd elnökség által szervezett utolsó miniszteri tanácskozás volt.
A koppenhágai kudarcért nem csupán néhány állam tehető felelőssé. A nemzetközi közösség egésze mondott csődöt. Két országnak azonban, az Egyesült Államoknak és Kínának megkülönböztetett szerepe van egy megfelelően ambiciózus, jogilag kikényszeríthető vállalásokat tartalmazó megállapodás elmaradásában. – olvasható a Lehet Más a Politika közleményében. |
Csupán egy olyan semmitmondó kompromisszumos okmányt "vettek tudomásul", amely célként fogalmazza meg, hogy a Föld légköre ne melegedjen fel 2 Celsius foknál nagyobb mértékben, valamint pénzeket ígér a fejletlenebb országoknak a klímavédelmi beruházásokhoz, ám jelentősebb összegeket csak a későbbi évekre helyez kilátásba.
A kudarcból tanulni kell - jegyezte meg a svéd miniszter, és azt hangsúlyozta, az ENSZ mechanizmusa, minden gyengesége ellenére mégis az a nemzetközi mechanizmus, amely a kisebb országoknak érdekvédelmet nyújt.
Elárulták a Földet: showműsor volt a klímacsúcs
Nem sikerült megmenti a Földet a klímacsúcson
Klímacsúcs: kicsit több a semminél
Büdös marad a világ - eredménytelen a klímacsúcs
Cserben hagyja a világot a klímacsúcs?
"Nemsokára nem lesz hová hazamennünk"
MTI