Az Euromoney brit gazdasági lap rendezvényén tartott előadásában a magyar miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország már túl van a válság nehezén, de hosszú távon növekedésre van szüksége.
A válság után a globális gazdasági növekedés a korábbinál lassabb lesz, a nagy országok adóssága és költségvetési hiánya elszívja a források nagy részét a kicsik elől, drágább és nehezebb lesz a hitelezés, és a piacszerzés helyett a meglévő piacok megtartásáért folyik majd a küzdelem - vélekedett a miniszterelnök. Magyarország csak akkor lehet ebben a megváltozott környezetben versenyképes és a befektetések számára vonzó, ha az európai átlagot két százalékponttal meghaladó GDP-növekedést ér el - mondta.
"Magyarországnak le kell szoknia az olcsó hitelek kábítószeréről" - fogalmazott. Nem lehet tovább hitelekre alapozni a növekedést, Magyarországnak csökkentenie kell az adósságát és be kell rendezkednie arra, hogy egy lényegesen lassabban növekvő világgazdaságban megtalálja a maga útját a növekedéshez - fejtette ki Bajnai Gordon az előadást követő sajtótájékoztatón.
A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Széles körű az egyetértés az elemzők között abban, hogy 2011-2012-ben 3,5-4 százalékkal nőhet a magyar GDP. Ehhez a mostani szigorú gazdálkodási pályán kell maradni - tette hozzá.
A miniszterelnök kitért arra, hogy Magyarországnak szüksége van az euróra, hiszen a közös európai fizetőeszköz a magyarhoz hasonló kicsi és nyitott, exportorientált gazdaságok számára biztonságot jelent. Minél előbb szükség van az euró bevezetésére - mondta - , de ez még évekbe telik, s előtte a reformok folytatására van szükség.
Bajnai Gordon bécsi tartózkodása során találkozott Herbert Stepic-csel, a Raiffeisen Bank vezérigazgatójával is. A sajtótájékoztatón egy újságíró kérdésére cáfolta azt a sajtóértesülést, miszerint azért utazott az osztrák fővárosba, hogy a választások utáni karrierjéről tárgyaljon a bankvezetővel. "Ez egy bődületes ostobaság" - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a konferenciára jött Bécsbe.
Az osztrák bankok meghatározóak Magyarországon, ezért fontos szoros kapcsolatban lenni velük - mondta a miniszterelnök. Hozzátette, hogy rendszeresen konzultál vezetőikkel Magyarországon és külföldön is. "És persze biztatni is akarom őket, hogy most, hogy a válság enyhül és a kockázatok csökkennek, bátrabban hitelezzenek" - fűzte hozzá.
A mandátuma lejártát követő időszakról a kormányfő annyit mondott: nincsenek még tervei, csak annyi, hogy egyelőre pihenni fog.
Oszkó: nem szorulunk rá más pénzére
Újságban és interneten nyomul a kormány
Parlament nélkül eladósodik az SZDSZ?
A Költségvetési Tanács is látja a kockázatokat
A Fidesz szerint itt az idő!
Bajnai: büszke lehet magára az MSZP
MTI