A kormányfő a rendőrség budapesti székházában tartott keddi parancsnoki állománygyűlésen kitért arra, hogy a válságkezelő program pillérei közül a munkahelyek védelme, a gazdasági egyensúly helyreállítása, az ország újbóli növekvő pályára állítása mellett a közbiztonságérzetet is javítani kell. Hozzátette: a válság amellett, hogy nem független a nemzetközi válságtól, nemcsak gazdasági és szociális, hanem lelki jellegű is, aminek a legnyilvánvalóbb megjelenése a bizalomhiány.
A kormányfő a többi között a fokozottabb közterületi jelenlétet, a bűnügyi szolgálat növelését, a külső szervekkel - közterület-felügyelettel és polgárőrséggel - való szorosabb együttműködést határozta meg a rendőrség feladatának. Hozzátette: szükséges, hogy a jövőben jobban értékeljék a rendőrség erőfeszítését, és több együttműködésre van szükség az állampolgárok és a rendőrség között, valamint a politika világában is, hogy a rendőrség megbecsülése, értékelése a közvélemény szemében is helyreálljon. A miniszterelnök kifejtette: egy-egy súlyosabb bűncselekmény hónapokra visszavetheti a közbiztonságba vetett bizalmat.
Mint mondta, a közelmúltban sok aggasztó tragikus bűncselekmény történt, "ezek közül is kiemelkedik az, amely roma polgártársaink ellen irányult". A kormányfő hozzátette: a támadásokat a Magyar Köztársaság intézménye elleni direkt támadásnak tartja, és azt várja és kéri a rendőrségtől, hogy mindent tegyen meg a bűncselekmény-sorozat megállítására és az elkövetők felderítésére. Nem lehet sem személyi, sem szervezeti, sem jogi akadálya annak, hogy megvédjük az országot ettől az alantas, gyáva támadástól - szögezte le.
Május elején lendületet vett a forint; az euró árfolyama újra 280 alá került. Ön milyen EUR/HUF-árfolyamra számít június végére? Szavazzon! |
A politikus tisztelje a rendőrt
Tíz év járhat rendőrverésért |
A miniszterelnök közlése szerint a közterületi szolgálat növeléséhez szükséges túlóra fedezetét a kormány biztosítja, a kistelepüléseken intenzívebb rendőri jelenlét lesz, kiterjesztik a körzeti megbízotti hálózatot, állandó rendőri jelenlét vagy rendszeres járőrözés lesz a bűnözés által fokozottan érintett településeken. Bencze József altábornagy, országos
A három csapás a megoldás? |
A cselekvési terv
A főkapitány ismertette a márciusban megkezdett, 61 pontos cselekvési program elemeit, amire korábban 14 milliárd forint támogatást kapott a rendőrség. Ennek részeként a leginkább veszélyeztetett mintegy 200 településen növelik a rendőri jelenlétet, a Budapesti Rendőr-főkapitányságon március 1-től 150 fővel megerősítették a közterületi szolgálatot, amíg a másodéves hallgatók meg nem jelennek a szolgálati helyükön. Előre hozták a szakközépiskolákban a szakvizsgát, emiatt már 6 héttel a tervezett előtt, május 16-tól 780 fővel nő a közterületi rendőrök száma a fővárosban.
Kiemelte: a rendőrség számára becsületbeli ügy a romák elleni támadások elkövetőinek felderítése, a kiskunlacházi emberölés és a Cozma-ügy felderítése. Április 30-ig 14 megyei rendőr-főkapitányság számolt be a közgyűlése előtt az elmúlt évi munkájáról, ezeket elfogadták a testületek. További 570 rendőrkapitányság is beszámolt települési önkormányzatnak, egyedül Balmazújvárosban nem fogadták el a beszámolót a létszámhiány elleni tiltakozásul.
Miközben a rendőrség csupa jeles és kitűnő osztályzatot kap, a sajtó és a politika egy-egy ügyet kiragadva támadja, ez pedig elbizonytalanítja az állományt - jegyezte meg Bencze József, hozzátéve, hogy nélkülözhetetlen ebben a helyzetben a minisztérium és a kormány támogatása.
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter az állománygyűlés után újságíróknak azt mondta: a miniszterelnök egyértelműen hitet tett az ez év tavaszán kezdődött program mellett. Hozzátette: a kormányfő világossá tette, hogy a kormány meg fogja adni mindazt a támogatást, ami szükséges a rendőrség által elvégzendő, az ország polgárai által elvárt fordulathoz. Közlése szerint ez jogszabály-módosítást és pénzt jelent. Az MTI finanszírozást firtató kérdésére azt mondta: a kormányfő által bejelentett anyagi támogatás pluszpénzt jelent. Példaként említette, hogy azzal számoltak, ha a korpótlékot minden arra jogosult igénybe veszi, akkor ez éves szinten kétmilliárd forintba kerülne. Ezt utólagos elszámolással negyedévente biztosítanák a rendőrségnek. A miniszter hozzátette: mindemellett azonban a kormányfő a követelményeket is pontosan meghatározta.
Bajnai: nem kötelező nagy házban lakni
Ingatlanadó: a nyugdíjasoknak nem kötelező
Jönnek az új adótörvények!
Bajnai nem hagyja futni az adókerülőket
A kormány segít a Bajnai-csomag áldozatain
Holnap lefejezik a táppénzt
Nem bír el a rendszer ennyi nyugdíjast
TB-nyugdíj: akkor sem mennénk vissza, ha lehetne
"A Bajnai-csomag öl, butít és nyomorba dönt"
MTI, Privátbankár