Ahogy arról reggel már beszámoltunk, elvesztette abszolút többségét a kormányzó brit Konzervatív Párt az előrehozott parlamenti választásokon, sőt egyik parlamenti párt sem lesz képes önállóan abszolút parlamenti többségen alapuló kormányt alakítani.
A toryknál máris elhangzott olyan vélemény, hogy Theresa May miniszterelnöknek "át kell gondolnia" pozícióját, de mások is hasonló véleményen vannak. A péntek reggelig beérkezett, csaknem végleges mandátummegoszlások alapján matematikailag lehetetlen, hogy a konzervatívok megszerezzék az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326 képviselői helyet a 650 fős alsóházban. Jelenleg 315 helyük van a konzervatívoknak és 261 a Munkáspártnak.
A BBC azonban kormányzati forrásokból megtudta:
Theresa May nem kíván lemondani, annak ellenére sem, hogy az általa vezetett Konzervatív Párt elvesztette abszolút többségét.
Maynek meg van a lehetősége a maradásra, a kérdés csak az, lesz-e elég párttárs, aki támogatja?
Vakarják a fejüket a britek
Mindazonáltal a kialakult helyzet a brit politikai szótár meghatározása szerinti "hung Parliament", vagyis az olyan összetételű, "függő" alsóház, amelyben egyik párt sem szerzi meg a stabil önálló kormányzáshoz szükséges többséget.
Nem igazán volt példa koalíciós kormányzásra eddig a modern brit történelemben: a II. világháború óta eltelt hét évtizedben kizárólag a Konzervatív Párt és a Munkáspárt miniszterelnökei váltogatták egymást a Downing Street 10. alatti rezidencián, a legtöbbször egypárti kormányok élén, az esetek zömében többé-kevésbé biztos alsóházi többséget tudva a hátuk mögött. Abban a néhány esetben, amikor ezt nem sikerült elérni, általában rövid időn belül újabb választás következett, bár a kettővel ezelőtti, 2010-es választások után létrejött konzervatív-liberális kormánykoalíció váratlanul stabilnak bizonyult, és kitöltötte ötéves mandátumát.