Közigazgatási átalakítás is jöhet
Egy-két éven belül el kell indítani azt a folyamatot, amelynek eredményenként Pest megye leválhat Budapestről – mondta a Magyar Időknek Csepreghy Nándor fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár (akit hamarosan a Miniszterelnökség államtitkárává, miniszterhelyettessé neveznek ki).
A régiós határok megváltoztatására az európai uniós szabályozás miatt a 2010-es kormányváltáskor nem volt lehetőség, 2020 után azonban – ha a kohéziós politika megmarad jelen formájában – élni kell ezzel a lehetőséggel - mondta.
Brüsszel már ismeri azt kormányzati igényt, ami a Közép-magyarországi régió átalakítására vonatkozik, hiszen ezt hazánk többször jelezte az Európai Bizottságnak – magyarázta. Csepreghy szerint ugyanis ma a régió határai egybeesnek a megye határaival, ezért vélhetően közigazgatási átalakításra is szükség lesz.
Miért kell leválasztani Budapestet a régióról?
A Közép-Magyarországi Régióban az egy főre jutó GDP meghaladja az uniós átlag 90 százalékát, ezért fejlettebb régiónak minősül. A többi 6 magyar régiótól eltérően így nem jogosult a kohéziós támogatások nagy részére - a frissen kiírt uniós pályázatok nagy részén nem is indulhatnak olyan cégek, amelyek a Közép-Magyarországi Régió területén működnek, a székhely áthelyezésével való trükközést pedig egyre szigorúbban vizsgálja és bünteti Brüsszel. A kohéziós pénzek alacsonyabb aránya miatt Pest megye folyamatos lemaradásban van az egy főre jutó GDP növekedését illetően.
A pestmegye.hu-n publikált tanulmány szerint Pest megye az egyedüli a vizsgált területek között, ahol 2007-ről 2013-ra romlott az egy főre eső GDP (vásárlóerő-paritáson mért) értéke. Ennek az az oka, hogy Pest megyében az egy főre jutó GDP növekedési üteme nem érte el az EU27 átlagának növekedési ütemét.