A World Service megbízásából a GlobeScan nemzetközi közvélemény-kutató az idén 28 országban 29 977 személy bevonásával végezte el a felmérést, amelynek eredményeit a BBC a marylandi egyetem politikakutató szakértőivel dolgozta fel.
A hétfői részletes ismertetés szerint a hasonló vizsgálatok kezdete, vagyis 2005 óta most első ízben inkább pozitív, semmint negatív az Egyesült Államok szerepének globális megítélése. Abban a 27 országban, amelynek Amerikáról alkotott véleményét számításba vették - az amerikaiak saját országukról kialakított megítélését nem számolták bele az eredménybe -, átlagosan 46 százaléknyian fejtettek ki pozitív nézeteket, és a válaszadók 34 százalékának volt továbbra is kedvezőtlen véleménye az Egyesült Államokról.
Európában különösen markáns a pozitív irányú változás. Spanyolországban például, ahol tavaly a megkérdezettek 56 százalékának volt negatív véleménye Amerikáról, ez az arány 23 ponttal 33 százalékra zuhant, és 40 százalékos aránnyal relatív többségbe kerültek az Egyesült Államokról kedvező véleményt alkotók.
Franciaországban hasonló folyamat zajlott le: itt 14 ponttal 39 százalékra csökkent az amerikai világbefolyásról rossz véleménnyel lévők aránya - vagyis az e táborba tartozó franciák szintén abszolút többségből kisebbségbe kerültek.
Igen rossz a megítélése Izraelnek is, amelyről a megkérdezettek alig 19 százaléka nyilatkozott kedvezően, 50 százalék negatív véleményének adott hangot. Izrael a világátlagon belül az Egyesült Államokban a legnépszerűbb, ahol 40 százalékos a kedvező véleményt hangoztatók aránya, de ez is 7 százalékpontos csökkenés egy év alatt. |
A marylandi egyetem kutatócsoportjának vezetője a BBC-nek az eredményeket kommentálva azt mondta, hogy a jelek szerint ténylegesen érvényesül "az Obama-hatás" a világban. Az idei felmérés kimutatta azt is, hogy Németország a legnépszerűbb ország a mezőnyben, átlagosan 59 százaléknyi pozitív és mindössze 14 százaléknyi negatív megítélést valló válaszadóval.
A sereghajtó Iránról, amelyről csak 15 százaléknyian mondtak jó véleményt, a kedvezőtlen vélemények aránya 56 százalék.
Váratlan levél Irántól Barack Obama amerikai elnök levelet kapott Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnöktől - erősítette meg a hét végén a washingtoni Fehér Ház. Az iráni elnök a múlt hónapban küldött levelet - mondta Michael Hammer, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője a Politico hírportálnak. Mint hozzátette, a levél tartalmát nem fedik fel. Ahmadinezsád a napokban az iráni állami televízióban beszélt arról, hogy levelet küldött az amerikai elnöknek. "Azt üzentem neki, hogy üdvözöljük a változást, de nem láttunk valódi változást" - fejtegette az iráni elnök. |
Eszerint a szövetségi kormányba vetett közbizalom majdnem a legalacsonyabb most az utóbbi fél évszázadot tekintve. A vasárnap nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási eredmény jól illusztrálja, hogy Barack Obama elnöknek és a Demokrata Pártnak ádáz küzdelmet kell folytatnia a most még kényelmes kongresszusi többsége megtartásáért az őszi időközi választásokon. Az időközi választások mindig nehezek a hatalmon lévő párt számára. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy az amerikai belpolitika légköre alaposan elmérgesedett, akkor könnyen elképzelhető, hogy sok demokrata párti képviselő marad állás nélkül ősztől.
Az állam túlhatalmától tartanak?
A felmérés eredménye szerint a megkérdezetteknek csak 22 százaléka mondta azt, hogy mindig vagy legtöbbször bízik Washingtonban, és csak 19 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy alapvetően elégedett a kormánnyal. A felmérésben részt vevőknek majdnem a fele azt mondta, hogy a kormány tevékenysége negatív hatással van a mindennapi életére. Ez az érzés folyamatosan nőtt az amerikaiakban az utóbbi 12 évben.
Az eredmények nem Obamának szólnak?
A megkérdezettek többséges szerint az államapparátus túl nagy és túl nagyhatalmú, túl sokat avatkozik bele állami és helyi ügyekbe. Erősen megosztott a közvélemény abban, hogy a kormánynak kell-e megoldania minden súlyos problémát, vagy több felelősséget kell hagyni az egyénnek. Az embereknek körülbelül a fele van azon a véleményen, hogy kisebb kormány kell, kevesebb szolgáltatással, 40 százalékuk viszont úgy véli: nagyobb kormány kell, amely többet is nyújt. Ez a megosztottság már Obama elnöksége előtt is létezett.
Obama is ott lesz Kaczynski temetésén - de nem csak a részvét miatt?
Clinton: ha Castróék békülnének, elbuknának
Bajnai: Prágában megerősítettük szövetségünket
Obama: Kína tegye piaci alapúvá a jüant
A nyugati nyomás növeli Irán elszántságát
Obama hadat üzent a benzinfalóknak
MTI, Privátbankár