7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki szerint Orbán csicskázása méltatlan a Tisztelt Házhoz, az óvatosan olvasson tovább.

Időről időre frissülünk.

Szerdán megkezdődött a Parlamentben a civiltörvény vitája. A törvény szerint listázni kellene azokat a civil szervezeteket, amelyek külföldről kapnak támogatást, mivel a kormány szerint "külföldi érdekeket szolgálhatnak" ezek az "ügynök" szervezetek. A civil szervezetek évi 7,2 millió forint felett felkerülne egy állami listára, és minden kiadványán szerepelnie kell, hogy "külföldről finanszírozott szervezet". A kormány képviselői sorosozással indokolják a törvényt, a civil szervezetek azzal védekeznek, hogy eddig is átlátható volt a működésük, szemben például a belföldi, pártérdekeket kiszolgáló "civilekkel".

A módosítót Kósa Lajos frakcióvezető, Gulyás Gergely és Németh Szilárd pártalelnökök jegyzik, később Vitányi István is csatlakozott a beadványhoz. A vitán egyébként egyedül Gulyás Gergely vett részt egy darabig, majd ő is távozott az ülésről és innentől Vitányi István reagált az előterjesztők részéről.

Gulyás Gergely (Fidesz): az előterjesztői expozéban Gulyás elmondta, egyszerű átláthatósági törvényről van szó és médiahiszti van. Biztos, hogy nem jelenti a civilek megbélyegzését a listázás. A törvény csak akkor szankcionál, ha elfelejtenek regisztrálni a civilek.

Bárándy Gergely (MSZP): a képviselő szerint egyenes az út a Putyin-féle diktatúráig.

Hollik István (KDNP): Soros György pénzeli ezeket a szervezeteket, hogy beleszóljanak a politikába felhatalmazás nélkül.

Szél Bernadett (LMP): itt vannak az orosz ügynökök az országban, itt ülnek a Parlamentben. A kormány az, amelyiket külföldről finanszírozzák. Hollik István felszólalásával kapcsolatban elmondta, "az ember gyomra kifordul", amikor a sorosozást hallgatja.

Szabó Tímea (PM): agyrém a törvényjavaslat. Nem csak a civil szervezetekről szól, hanem mindenkiről, aki másképp akar gondolkozni, mint a kormány. Ez út a totális diktatúra felé, amelyre Orbán hét éve lépett. Szabó Tímea felsorolta, hogy kiket támogatnak a listázandó "gonosz" szervezetek, mint a Norvégalap vagy a TASZ: nagycsaládosok, menhelyek, iskolák, fogyatékosokat segítő szervezetek szerepeltek a felsorolásban. "Komolyan mondom tisztelt képviselőtársaim, maguk nem normálisak. Az emberek behánynak maguktól. Ez nem országház, hanem elmegyógyintézet" - fakadt ki a független képviselő, aki szerint Putyin - tehát idegen érdekek - tervét szolgálja ki a miniszterelnök. Szabó Tímea ismertette a magyarhoz kísértetiesen hasonlító orosz törvényeket, amelyekkel kicsinálták előbb a civileket, aztán az ellenzéki politikusokat és aktivistákat. "Kedves képviselőtársaim, önök tényleg ezt akarták, ezt látták maguk előtt, amikor eldöntötték, hogy képviselők lesznek?" - teszi fel a kérdést a politikus.

Mesterházy Attila (MSZP): ironikusan reagált Hollik István felszólalására, szerinte a Fidesz "megtanulta a sorosi receptet" és ugyanúgy viselkedik, mint amitől a Fidesz állítólag félti a magyar társadalmat.

Gulyás Gergely (Fidesz): szerinte most az az MSZP-frakció oroszozik, amelyik szintén Putyinnál kulcsolt, amikor kormányon voltak. Nincs másról szó, mint az, hogy a finanszírozás átláthatóságát akarja növelni a kormány. Viszont a tárgyalásra nyitott a kormány: ha tényleg zavarja az embereket, hogy karitatív tevékenységeket végző szervezeteket is listáznak, akkor ezeket a szervezeteket is felvehetik a kivételek közé, amelyeknek nem kell regisztrálnia.

Szávay István (Jobbik): a Jobbik is megszavazta a bizottságban a törvényt, nem érti, miért mondja azt Gulyás, hogy a Jobbik ellene szavazott. Szávay szerint ki kellene terjeszteni a törvényt más szervezetekre, mert könnyen kijátszható.

Szél Bernadett (LMP): az adatvédelmi hatóság szerint ki lehetne terjeszteni ezt belföldi szervezetekre is, mivel a politikai pártok is befolyásolnak itthon szervezetekkel. A kérdés, hogy figyelembe veszi-e az előterjesztő? A másik kérdése, hogy átlátható lesz-e akkor ezek után a CÖF?

Szabó Tímea (PM): az átláthatóság nem indok, már most is fent vannak az adományozók és adományozottak konkrét adatai. Viszont ami nem látható, az a kormány által kedvelt sport- és egyházi szervezetek. De mi van akkor, ha egy iszlám fundamentalista egyház gyűjt pénzt az országban? Szabó Tímea szerint ezzel a kormány nemzetbiztonsági kockázatokat növel és terrortámadásoknak ágyazhat meg.

Burány Sándor (MSZP): a kormány olyan, mint Frankeinstein, aki különálló testrészekből rakott össze egy embert. Burány szerint különféle külföldi törvényeket válogat össze és azt rakja össze Magyarországon. Ez a rendszer egy szörnyszülött, és lépésről lépésre haladnak

Ikotity István (LMP): miért nem terjed ki a törvény más szervezetekre is?

Kónya Péter (): olyan törvényeket tárgyalunk lassan, mint Kambodzsában. Látszatkérdések voltak a Nemzeti Konzultáció ívein. Nem csak a külföldi szervezetekkel van gond, hanem az itthon kitömött hazai "civil" szervezetekkel.

Kunhalmi Ágnes (MSZP): A Fidesz azzá vált, ami ellen létrejött. Magyarország egy hűbérbirtok lett: a kisebb úr elnyomhatja a gyengéket, ha kiszolgálja a nagyobb urakat.

Szabó Szabolcs (Együtt): érdekes, hogy az eredeti beterjesztők között nincs itt, ha valaki törvényt nyújt be, akkor nem ártana végigülni a vitát, ezzel megtisztelve a választópolgárokat. XY reagálva az orosz szálra elmondta, összehasonlíttatta a törvényt oroszul beszélő kollégájával és megállapították, hogy az orosz törvényt szó szerint másolja le a magyar változat, vagy ami lehetséges még, hogy Moszkvából küldték le egyenesen.

Schmuck Erzsébet (LMP): később is támadja majd a civileket a kormány? Teljesen leépítették a forrásokat, nagy a baj, ugyanakkor szükség lenne ezekre a szervezetekre.

Hende Csaba (Fidesz): a szervezetek továbbra is úgy működhetnek mint eddig, csak be kell vallani, ki kinek a megbízásából beszél.

Demeter Márta (független): ma Magyarországon egy autoriter rendszer működik és ezt magukban a kormánypárti képviselők is tudják. Az intézmények működése pusztán vízió. Magyarországon nem a nemzeti érdekeket tartják szem előtt, hanem a szubjektív, gazdasági, egyéni érdekek alapján születnek törvények. De a diktatúrák is megbuknak egyszer. A civilek eddig is átláthatóan működtek, ellentétben a kormányzati körökhöz kapcsolódó szervezetekkel. Pont ez a kormány léptette ki Magyarországot a nemzetközi antikorrupciós paktumból. Hol vannak a bizonyítékok arra, hogy ezek a szervezetek visszaélnek a kapott pénzzel? Mire alapozza a kormány a külföldi befolyásolástól való fenyegetettséget? Demeter Márta nagyon kíváncsi, hogy bármit is képesek lesznek-e bemutatni a megkérdezett hivatalok.

Fodor Gábor (Liberálisok): legitim szempont, hogy a kormány meg akarja tartani a hatalmat és ezért tesz lépéseket. Mikor válik ez elfogadhatatlanná? Akkor, amikor szembe megy a hatalom megtartásának törekvése a magyar érdekkel.

Kész Zoltán (független): ezek a legátláthatóbb szervezetek, a honlapokon minden elérhető. Közcélokra fordítják ezeket a külföldről kapott pénzeket a civilek, ellentétben a kormány által grundolt álcivil szervezetekkel, amelyek közpénzt költenek egyéni érdekekre. Orbán Viktor Oroszország érdekeit szolgálja, ez a kormány moszkovita. Nem a civilek, hanem a kormány a külföldi ügynökszervezet. Vissza lehet azonban még fordulni Kész szerint. A rendszer halad az orosz és a török úton. A lojalitás nem lesz elég ezen a nérói úton. Idővel a tartózkodás sem lesz eltűrve és sor kerül minden képviselőre, minden újságra, amelyik egy kicsit is mást gondol a szolgaságnál. Minél hamarabb ébrednek fel a fideszes képviselők, annál hamarabb lesz vége a tébolynak.

Mesterházy Attila (MSZP): úgy váltogatják a véleményeket a kormánypártban, ahogy a pártpolitikai érdekek megkívánják.

Sallai Róbert Benedek (LMP): A Fidesz fél. Keresik az ellenséget, mint egy diktatúrában. Miért nem olyan törvényekről beszélünk, amelyektől jobb hely lesz az ország? Ez a törvény nincs köztük. Egy demokrácia fokmérője az, hogy mennyire különül el például a politika, a gazdaság és a civilszféra, de ezek itt most összemosódnak. 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG