Forrás: Spiegel/Dresdner Archiv |
A keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) drezdai archívumában egy Vlagyimir Putyin nevére kiállított igazolványt találtak, adta hírül a német Bild.
A B217590 sorszámú dokumentumot 1985. december 31-én állították ki, azon Putyin fényképe és aláírása mellett szerepelnek legfontosabb személyes adatai is. A drezdai archívum által közzétett képen az is látszik, hogy az érvényességét 1989 végéig negyedévenként meghosszabbították.
Szabad bejárása volt
Putyin 1985 és 1990 között szolgált az NDK-ban a szovjet külföldi hírszerzés kötelékében, az igazolvány kiállításának időpontjában őrnagyi rangban volt. Konrad Felber, a drezdai Stasi-arcívum feldolgozásának vezetője szerint az okmánnyal szabadon járhatott be az NDK állambiztonsági szolgálatának intézményeibe, és nem kellett felfednie, hogy a szovjet hírszerzésnek dolgozik.
Ilyen igazolvánnyal könnyebben lehetett ügynököket beszervezni. Ugyanakkor a dokumentum megléte még nem jelenti automatikusan azt, hogy Putyin a Stasinak dolgozott, tette hozzá a szakértő.
Nem szerepelt az aktákban
Német sajtóhírek szerint az igazolvány évekig észrevétlenül feküdt a drezdai archívumban. Nemrég azonban egy sajtómegkeresésre átkutatták a „Káderek és kiképzés” besorolású aktákat, és ennek során, véletlenül bukkantak rá.
„Ez egy kisebb szenzáció. Putyin neve ugyanis nem szerepelt azokban az aktákban, amelyek a szovjet hadsereghez tartozó személyek részére történt igazolvány-kiállításokat tartalmazzák” – mondta a szakértő.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a szovjet Állambiztonsági Bizottság (KGB) és a Stasi partnerszolgálatok voltak, amelyek kiadhattak igazolványt egymás munkatársai, így a jelenlegi orosz elnök számára is. Egyúttal azt javasolta az érdeklődőknek, hogy forduljanak az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálathoz felvilágosításért.
Szembenézett a tüntetőkkel
Putyin Drezdában szolgált, és 1989 decemberében, egy hónappal a berlini fal leomlása után egy csoport tüntetővel találta szembe magát a KGB helyi főhadiszállása előtt.
A demonstrálók a KGB-akták kiadását követelték, és előtte már megrohamozták a Stasi szemközt lévő központját. Bár az oroszok nem teljesítették a kérésüket, az összecsapás végül elmaradt.