Hangsúlyozta: a fosszilis erőforrások eleve kimerülő energiaforrások, egyre drágábbak lesznek, és nő a függőség. Ha a koppenhágai tárgyalásokon azokat a gazdasági, egészségügyi és energiabiztonsági szempontokat is figyelembe vennék a politikusok, amelyek túlmutatnak az éghajlaton, akkor egyértelműbben el tudnák kötelezni magukat a káros anyagok kibocsátásának csökkentése mellett - mondta Bozsó Brigitta.
A tudomány ajánlásaival összhangban lévő, ambiciózus vállalásokat tartalmazó, nemzetközi, jogilag kötelező érvényű megállapodásra van szükség Koppenhágában - emelte ki Bozsó Brigitta. Hozzáfűzte, hogy az ambiciózus vállalás azt jelenti, hogy a fejlett államoknak - az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) ajánlásának megfelelő - 25-40 százalékos kibocsátás-csökkentést kellene vállalniuk 2020-ig az 1990-es szinthez képest.
A lapban megjelent hírek szerint Hatojama Jukio miniszterelnök december 18-án, a koppenhágai klímacsúcs utolsó napján jelenti majd be hivatalosan a felajánlást, melynek összege alig marad el az Európai Unió pénteken bejelentett, 10,5 milliárd dolláros hozzájárulásától. Az Egyesült Államok konkrét számot eddig nem közölt, csak annyit, hogy kész "fair részt" vállalni a fejlődők klímavédelmi gyorstámogatásából.
Elmondta, hogy a tárgyalásokon fontos lenne figyelembe venni azokat a gazdasági számításokat is, amelyek ugyancsak igazolják, hogy racionális lenne a kibocsátás csökkentése.
Japán 2010 és 2012 között összesen 10 milliárd dollárral támogatná a fejlődő országok klímaváltozás elleni küzdelemét - értesült a Tokyo Shimbun című japán napilap.
Beszélt arról is, hogy ezen megfontolások mellett a tárgyalóasztalnál ülőknek a civil társadalom és a kis szigetállamok hangját is meg kellene hallaniuk, hiszen az utóbbiak esetében már most emberek élete múlik azon, hogy milyen megállapodást sikerül elérni.
Kardos Péter, az Energia Klub szakértője az MTI-nek elmondta: a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha "látszatmegállapodás" születne, mivel még egy esetleges meghiúsult megállapodásnak is nagyobb a katalizáló hatása.
A fejlődő országok pénzügyi és technológiai támogatása a klímaváltozás elleni küzdelemben a koppenhágai tárgyalások egyik fő kérdése.
Klímacsúcs: felálltak az asztaltól a fejlődő országok
Klímakonferencia: fogy az idő, érkezik az erősítés
Fejenként 163 forinttal támogatjuk a klímavédelmet
MTI