Négyéves reformterv kidolgozására tett javaslatot az új görög miniszterelnök szerdán Brüsszelben – állítja egy névtelenül nyilatkozó görög kormányzati forrás. Eszerint Alekszisz Ciprasz felvetette Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, hogy Görögország és az Európai Unió dolgozzon ki együtt egy, reformokra és pénzügyekre vonatkozó tervet a 2015 és 2018 közötti időszakra. A terv alapján Görögország radikális reformokat hajt végre, cserébe pedig az uniós partnerek enyhítik költségvetési kötelezettségeit.
A reformokat illetően Görögország kész küzdeni a korrupció és az adócsalások ellen, valamint növelni a közszolgáltatások hatékonyságát.
Ezért cserében Ciprasz Görögország kötelezettségeinek pénzügyi kiigazítását szeretné elérni, azaz annak az előírásnak a megszüntetését, hogy a görög költségvetés elsődleges többletének el kell érnie a bruttó hazai termék 4,5 százalékát, ami túszként tartja fogságában a görög gazdaságot. A görög miniszterelnök szerint kormánya nem sértené meg az Európai Unió szabályait, mivel nem létezik olyan előírás, amely ilyen megszorításra kényszerít.
A görög miniszterelnök külön-külön tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, Donald Tuskkal és Martin Schulz-cal, az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Európai Parlament elnökével Brüsszelben. A megbeszéléseket követően optimistán nyilatkozott. Azt mondta, bízik abban, hogy kormánya jó úton, jó irányba halad, és sikerül a véleménykülönbségekre közösen, életképes és mindenki számára elfogadható megoldást találni. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kora délután rövid közleményben tudatta: a Görögországnak nyújtott pénzügyi segítséggel összefüggésben olyan megoldást kell találni, amely az egyeztetésekben érintett minden tagállam számára elfogadható.