Csődbe ment, ezért a palotában bombával fenyegetőzik
Egy csődbe ment, a JAT szerb állami légitársaságtól pénzt akaró üzletember hatolt be csütörtökön két kézigránáttal a szerb elnöki palotába, s követel jóvátételt állítólagos megkárosításáért. A Belgrádtól 80 kilométerre délnyugatra lévő Valjevóból származó Dragan Maric - akit korábban a belgrádi tömegtájékoztatás Panicként említett - a déli órákban egy mellékbejáraton keresztül hatolt be a szerb főváros központjában lévő, hivatalnak használt épületbe. Két kézigránáttal ment, amelyek egyikét a biztonsági szolgálat emberei azonnal elvették tőle - közölte a Beta hírügynökség. A másik azonban nála maradt, és több híradás szerint kibiztosította a gránátot. Az épületet katonák, a rendőrség mesterlövészei vették körül, Belgrád egyik legforgalmasabb útvonalát lezárták, és a gyalogosforgalmat is elterelik a környékről.
Megkezdődtek a tárgyalások a fenyegetőző férfival, aki azt mondta, hogy ha 16 óráig nem születik megállapodás sérelmei orvoslásáról, működésbe hozza a nála maradt kézigránátot. Addig viszont vár, ha előbb történik robbanás, azt nem ő okozza. Ártani se akar másoknak, csupán az igazát keresi - állította. Dragan Sutanovac szerb védelmi miniszter az épületnél van, de arról, hogy Boris Tadic államfő a munkahelyén tartózkodik-e, nincs hír. A közelben mentőkocsik és tűzoltóautók várakoznak.
Dragan Maric már szerdán e-mailben értesítette a rendőrséget, hogy az elnökségre megy, átadni Boris Tadicnak egy borítékot, amely az ügyére vonatkozó bizonyítékokat tartalmazza.
A Grand Inter Lizing (GIL) nevű vállalat tulajdonosa 2004-ben beperelte a szerb államot a strasbourgi emberi jogi bíróságnál azért, mert sérelmesnek találta a szerb legfelsőbb kereskedelmi bíróság ítéletét, amelyet a JAT állami szerb légitársaság ellen indított perében hozott. Maric - mint azt akkor a Danas című újságnak elmondta - több tízmillió dolláros, teljes tönkremenetelét okozó tartozásért perelte a vállalatot. Szerinte a bíróság hatalmasat vétett, mert tanúk szóbeli vallomása, nem pedig banki bizonylatok alapján fogadta el a JAT állítását arról, hogy a tartozást kifizették.
Dragan Maric 2004. március 11-e és május 29-e között éhségsztrájkolt a szerb törvényhozás épülete előtt, idén januárban pedig azzal fenyegetőzött, hogy felgyújtja magát, ha nem fizetik ki annak a munkának az ellenértékét, amelyet a JAT megrendelésére több mint tíz éve Iránban végzett.
Belgrád: fizessenek többet, ha diplomát akarnak!
Szerb bércsökkentés: a jegybank a kormány ellen
A jövőről vitatkozik Szerbia és az IMF
MTI