Így alakult az idei hiány |
A központi költségvetés 848,3 milliárd forint hiánnyal zárta a tavalyi évet, ami 389 milliárd forinttal kisebb, mint egy évvel korábban - közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az előzetes számok alapján.
Óriási pénzosztás volt decemberben
Az első 11 hónapot 59,3 milliárd forintos többlettel zárta a központi alrendszer (lásd fenti grafikonunkon), ez alapján decemberben óriási, több mint 906 milliárd forintos deficit jött össze - ekkora havi hiány az adatsorban példa nélküli.
Az egész évre 761 milliárdos hiányt tervezett a kormány - első hallásra remekül hangzik, hogy ezzel együtt az utolsó hónapra mégis ekkora mozgástér maradt, azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a tervezés pocsékul sikerült, a valóság a 11. hónap végére bő 800 milliárd forinttal szakadt el a tervektől, szerencsére a "jó" irányba.
Volt miből osztogatni
Varga Mihály és Banai Péter mai sajtótájékoztatóján persze nem úgy fogalmaztak, hogy az év végi jelentős költekezést egy komolyabb tervezési hiba teszi lehetővé - az év során jól alakult a költségvetés, ez adta a mozgásteret a kiadási döntésekhez, fogalmazott az államtitkár. A kiadásokat Varga szerint az is indokolja, hogy a kormány által vártnál (2,5 százalék) alacsonyabb volt 2016-ban a gazdasági növekedés (2,1 százalék), ezért beruházás-ösztönzésre fordított forrásokat az állam, de jutott pénz a nyugdíjasoknak küldött Erzsébet-utalványra is.
Az uniós pályázatokra 2099 milliárd forintot fizettek ki - ebből csak 640 milliárd forint érkezett be az EU-tól, ami azt jelenti, hogy a kiadásokat nagyrészt az állam előlegezte meg.
2 százalék lesz a GDP-arányos deficit, egy kicsit csökken az adósság
A központi költségvetés uniós módszertan szerint számított hiánya a tervezettnek megfelelően 2 százalék körül alakulhat 2016-ban, míg az államadósság 74 százalék körül várható, ami csökkenés a 2015 végi 74,7 százalékhoz képest - közölte Varga Mihály