Az Európai Központi Bank csütörtökön várhatóan 25 bázisponttal csökkenti az alapkamatát. Erre számítan az elemzők egy része, köztük az equiloros szakértők. Néhány piaci szereplő nem zárja ki az 50 bázispontos lépést sem, de várhatóan óvatos lépésekkel halad tovább a jegybank a kamatvágási ciklusban – derül ki a brókercég előrejelzéséből.
A döntés bejelentésére ezúttal is 14:15-kor kerül sor, majd 14:45-kor kezdődik Christine Lagarde elnök sajtótájékoztatója. Érdemes figyelni a friss makrogazdasági előrejelzésre is, melyből friss képet kaphatunk a jegybank hosszú távú várakozásairól. Az eurózónában a vártnál gyorsabban süllyedt a fő inflációs mutató a nyári-őszi hónapokban, majd novemberben – a bázishatás miatt – 2,3 százalékra ugrott. Az éves átlagos infláció 2,4 százalék körül alakulhat, így várhatóan az EKB is csökkenti a friss előrejelzésben az idei és a jövő évi inflációs prognózist (legutóbb 2,5 és 2,2 százalék volt). A maginfláció ugyanakkor továbbra is magasabb, a novemberi előzetes adatok szerint 2,7 százlaékos volt. Összességében az inflációt sikerült visszaszorítani az eurózónában, mely teret adhat a további kamatvágásnak. A folytatódó kamatvágás mellett szólnak a növekedési kilátások is, a bizalmi indikátorok Németországban továbbra is alacsonyak, ráadásul az előző kamatdöntés óta számos új kockázat is jelentkezett.
Többek között Donald Trump győzelmével a kilátásba helyezett amerikai védővámok jelentős bizonytalansági tényezőt jelenthetnek az eurózóna növekedésére. Mivel az EKB döntéshozói megosztottak, várhatóan ismét egyfajta egyezséget kötnek, a 25 bázispontos kamatvágás mellett némileg változhat a közlemény szövege vagy a sajtótájékoztató üzenete. Ez esetben jelezhetik, hogy a semleges kamatszint felé haladhatnak, és egyre kevésbé lehet hangsúlyos a restriktív terület. A következő kamatdöntő ülések mindegyikére 25 bázispontos csökkentést áraz jelenleg a piac, eszerint jövő júniusra a jelenleginél 125 bázisponttal alacsonyabb lehet a kamatszint az eurózónában, majd a második félévben lassíthat a kamatvágási ütemen az EKB. A kamatvágás és az EKB-prognózis befolyásolhatja az euró többi devizához, így a forinthoz mért árfolyamát is, valamint hatással lehet a Magyar Nemzeti Bank következő monetáris politikai döntéseire is.