Drága a munkaerő az EU-ban
A harmadik negyedévben tovább nőttek az egy órára jutó munkaköltségek az euróövezetben és az egész Európai Unióban, elsősorban azért, mert az iparban emelkedtek a bérek. A költségek emelkedése azonban kisebb volt, mint a második negyedben a munkanélküliség növekedése miatt.
Az Eurostat adatai szerint az euróövezetben 3,2 százalékkal emelkedtek a munkaköltségek az egy évvel korábbihoz képest. A 27 tagot számláló Európai Unióban 3,1 százalék volt a tizenkét havi növekedés. A második negyedévben még 4,2, illetve 4,1 százalékkal emelkedtek a munkaköltségek.
Az Eurostat által közölt adatok szerint Magyarországon 1,2 százalékkal nőtt az átlagos munkaköltség a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, a második negyedévben 5,3, az elsőben, 4,7 százalékos volt ez a mutató.
Magyarországon az órabérek a harmadik negyedévben átlagosan 3,5 százalékkal, a másodikban 5,5 százalékkal, az elsőben 4,7 százalékkal emelkedtek, miközben az uniós átlag 2,9 százalék, 4,1 százalék és 1,0 százalék volt az egyes negyedévekben.
A munkaköltségek másik összetevője, a bérekre vetített egyéb költségek - például társadalombiztosítási hozzájárulás, jövedelemadó - 5 százalékkal csökkentek Magyarországon a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg a másodikban még 4,9 százalékkal, az elsőben 4,8 százalékkal emelkedtek. Eközben a 27 tagországban átlagosan 3,6 százalékkal nőttek az egyéb költségek a harmadik negyedében, 4,1 százalékkal a másodikban, és 3,0 százalékkal az elsőben.
Az Európai Unió tagországai közül a legkisebb mértékben, 0,4 százalékkal Máltán nőttek a munkaköltségek, a legjobban Bulgáriában, 10,4 százalékkal. Csökkenést négy országban regisztráltak: Litvániában (mínusz 10,9 százalék), Észtországban (mínusz 4,3 százalék), Litvániában (mínusz 2,7 százalék), Hollandiában (mínusz 0,8 százalék).
EP: 100 millió euró jut az uniós mikróhitelre
Az EU lenyomta az árakat a mobilpiacon
MTI