Kína nem akarta közvetlenül megsérteni a tavaly az iráni olajra az Egyesült Államok által meghirdetett embargót, viszont ugyanúgy szeretné tovább vásárolni a kínai olajat, mint eddig. Ezért az lett a megoldás, hogy Irán továbbra is kitermeli és hajókba rakja az olajat, azok pedig a kínai kikötőkbe viszik, és ott állomásoznak vele. A CNBC szerint csak tavaly január és május között 12-14 millió hordó olaj gyűlt így össze, amit, ha a piacra borítanának, azaz Kína átvenné Irántól és felhasználná (így addig máshonnan nem kellene vásárolnia), 5-7 dollárral eshetne az olajár.
Kérdés, hogy Kína mikor teszi meg ezt a lépést? Az egyik forgatókönyv az, hogy előbb-utóbb létrejön valamilyen megegyezés Irán és az Egyesült Államok között, és akkor máris mehet a dolog, a másik pedig az, hogy ha eldurvul az USA és Kína közti kereskedelmi háború, akkor Kína nem veszi figyelembe tovább az amerikai szankciókat, és felhasználja az olajat.
Eddig ennek nem sok valószínűsége volt, de azáltal, hogy az amerikai elnök váratlanul a teljes kínai importra kiterjesztette a vámokat, nem zárható ki egy ilyen forgatókönyv. Ráadásul becslések szerint még 20 millió barrel van úton, melyet a kikötőkben tárolókba fognak helyezni, de még nem vámolják el, így formálisan Irán tulajdona marad, ugyanakkor az iráni hajók is felszabadulnak. Minél több olaj gyűlik össze, annál nagyobb lehet a hatás a piacon, hisz a kínai kereslet átmenetileg erősen visszaesik.