"Olyan osztrák vagyok, akit a génjei hoznak hátrányos helyzetbe" - tréfálkozik az április 25-i elnökválasztásra létrehozott internetes portálján a 68 éves, joviális kis ember, aki a kisebbségek jogainak eltökélt védelmezője. "A génjeink miatt mi csak másodosztályú osztrákok lehetünk."
Szülőhelyén, a karintiai Wolfsbergben, ahol hosszú ideig a Zöldek önkormányzati képviselője volt, még mindig küzd azért, hogy állítsanak emlékművet a II. világháború zsidó áldozatainak ebben a tartományban, amelyet különben a szélsőjobb irányít.
Mint Habsburg Ottó harmadunokaöccse és Toszkána nagyhercegének, IV. Ferdinándnak a dédunokája, Ulrich nem jogosult arra, hogy Ausztria elnökévé jelöltesse magát. Az osztrák törvények szerint az uralkodó családok tagjai, ide értve azoknak a leszármazottait, akik uralkodnak vagy valaha is uralkodtak, megfosztattak ettől a jogtól. Így rendelkezik az 1919-ben elfogadott úgynevezett Habsburg-törvény, amelyet az Osztrák-Magyar Monarchia első világháborús veresége és az első Osztrák Köztársaság kikiáltása után fogadtak el, majd később belefoglaltak az ország alkotmányába is.
Az akkori republikánus pártok ezzel a törvénnyel akarták megakadályozni, hogy a trónfosztott uralkodók destabilizálják a fiatal köztársaságot. A törvény megtámadásának a gondolata akkor merült fel Ulrichban, amikor megpillantott egy fotót, amelyen egy családi találkozó alkalmából mintegy 30 családtag volt látható. Neki magának is három fia és hat unokája van már, akiknek ereiben tehát királyi vér csorog.
"Az osztrákok jobban tartanak a Habsburgoktól, mint a náciktól" - füstölög az AFP-nek nyilatkozva, hozzátéve, hogy az utóbbiak leszármazottait nem sújtja semmiféle hasonló korlátozás. "Milyen bűnt követtek el unokáim, hogy nem lehet joguk erre a jelölésre? Menyeimnek szintén nincs joguk erre, mert Habsburg-leszármazott a férjük."
Ulrich, aki 1970-ben erdészeti diplomát szerzett, a dán nagyapjától örökölt 3500 hektáros erdőgazdaságot vezeti a Koralpe-hegységben. A YouTube videoportálon a táj szépségeinek felfedezésére buzdít és kifejti, hogy ő maga a természetből és a Bibliából meríti erejét. Ulrich Habsburg (aki a Lothringen - Lotaringiai - nevet csak aláírásában használja) 1987-ben csatlakozott a Zöldekhez. Tavaly lemondott önkormányzati képviselői tisztségéről, hogy megkísérelje a benevezést az elnökválasztásra, és ne üthessék el ettől azzal, hogy már van választott tisztsége. Viszont csak 4000 ajánlást sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 6000-ből - annak ellenére, hogy a monarchista mozgalom erős támogatást nyújtott számára.
Mi több, ez a támogatás mindennél jobban zavarja Ulrich Habsburgot. Meggyőződéses republikánusként előbb azzal próbálkozott, hogy rávegye a baloldal és jobboldal nagykoalíciója által alakított kormányt az alkotmány módosítására. A szociáldemokraták azonban ellenezték ezt, mert attól tartottak, hogy a Habsburgok később visszakövetelhetik a köztársaság létrejöttekor elkobzott javaikat.
"Tőlem személy szerint a köztársaság semmit nem vett el" - válaszol az érintett, hozzáfűzve, hogy pusztán az elnökválasztási küzdelemben való részvétel jogáért küzd. Ulrich Habsburg-Lothringen ezután az alkotmánybírósághoz fordult. A testület szintén elutasította kérését, ám jelezte, hogy a kérdésre visszatérhet az elnökválasztás után.
Raiffeisen: összeolvad az anya a leányával
Ausztria, a bionagyhatalom
Kenőpénzek miatt vették a Gripeneket
MTI