Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI-nek elmondta, a friss adatok szerint 294.500 hektárt (2945 négyzetkilométert) borít belvíz, ebből 164.400 hektár (1644 négyzetkilométer) szántó. Összesen tizenkét környezetvédelmi vagy vízügyi hatóság hetvenkilenc szakaszán van első-, másod- vagy harmadfokú készültség. Utóbbiakat - 19 szakaszon - a Hortobágy-Berettyó, a Körösök, a Zala és a Kis-Balaton térségében kellett elrendelni.
Az közleménye szerint szerdán Bács-Kiskun megyében a belvízi védekezésben a polgári védelem szakembereinek irányításával összesen 182 ember vett részt 48 géppel és 43 szivattyúval. A legkritikusabb helyzet Szalkszentmártonnál alakult ki, ahol az északi peremterületeket a víz elöntötte, az út a jármű- és gyalogosközlekedésre egyaránt alkalmatlanná vált.
Az ország keleti részében, Békés megyében hat kritikusan veszélyeztetett település van: Telekgerendás, Csorvás, Kétsoprony, Kondoros, Szarvas és Békésszentandrás. A megyében 16 szivattyú dolgozik.
Csongrád megyében a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság tizenkét mobil szivattyút és 21 ezer homokzsákot biztosított az önkormányzatoknak a védekezési feladatokra. Jász-Nagykun-Szolnok megye tizennyolc településén zajlanak védekezési munkálatok, Pest megye délkeleti területén tizenhárom települést érint a belvíz, ahol közmunkások és önkormányzati dolgozók végzik az átereszek tisztítását, illetve a veszélyeztetett ingatlanokat homokzsákokkal védik. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tizenhat településen zajlik belvízi védekezés, a veszélyeztetett lakóházakat itt is homokzsákokkal védik.
MTI