1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt hetekhez hasonlóan a vasárnap közölt legfrissebb közvélemény-kutatások sem valószínűsítenek egyértelmű győztest a csütörtökön esedékes brit parlamenti választásokra,
Az elmúlt hetekhez hasonlóan a vasárnap közölt legfrissebb közvélemény-kutatások sem valószínűsítenek egyértelmű győztest a csütörtökön esedékes brit parlamenti választásokra, bár a konzervatívok továbbra is vezetnek, és a liberálisok korábbi hirtelen népszerűségi kiugrása már múló jelenségnek tűnik.

A The Sunday Times megbízásából elvégzett felmérés a tizenhárom éve ellenzékben politizáló Konzervatív Pártnak 35, a Liberális Demokratáknak 28, a kormányzó Munkáspártnak 27 százalékos támogatottságot jelzett. A The Sunday Telegraph által közölt adatsor szerint ugyanakkor a kormánypárt ismét helyet cserélt a liberálisokkal: a tekintélyes konzervatív lap számára összeállított közvélemény-kutatási adatok alapján a toryk most 36, a Labour 29, a liberálisok 27 százalékra számíthatnának.

A The Independent on Sunday és a Sunday Mirror közös felmérése is hasonló sorrendet mutat: eszerint a konzervatívok tábora 38 százalékos, a Munkáspárté 28 százalékos, a Liberális Demokratáké 25 százalékos.

Mindegyik kimutatás közös jellemzője, hogy a brit választási aritmetika alapján ezek a megoszlások egyik pártnak sem biztosítanának abszolút többséget, így felmerülhet a brit kormányzati berendezkedéstől meglehetősen idegen koalíciókényszer, vagy az új választások kiírása.

A brit fogadóirodák ez utóbbit tartják valószínűnek; ezt jelzi, hogy a megismételt választásokra kínált fogadások nyereményesélyei folyamatosan csökkennek.

Legutóbb 1974-ben, Edward Heath konzervatív kormányának idején fordult elő, hogy a választások után egyik pártnak sem volt többsége az összes alsóházi frakció együttes létszámához képest. Akkor még ugyanabban az évben újabb választást írtak ki, amelyet hajszálvékony többséggel a Harold Wilson vezette Munkáspárt nyert meg.

A 650 tagú londoni alsóházban legalább 326 tagú frakció kellene ahhoz, hogy valamelyik párt abszolút többséghez jusson, és - a hagyományos brit kormányzati rendszernek megfelelően - egypárti kabinetet alakíthasson.

A jelenlegi felmérések mindegyike alapján a konzervatívoké lesz a legnagyobb frakció, ám ennek valószínű létszámát a különböző számítások 300 és 311 közé teszik. Az új kimutatásokból annyi elmozdulás mindazonáltal látszik, hogy a Liberális Demokraták iránti választói lelkesedés múlóban van.

A brit választások történetében most először tévévitasorozatban mérkőztek meg a három legnagyobb párt kormányfő-jelöltjei, és a liberális párt már az első ilyen rendezvény után látványosan előretört. Az adások után elvégzett közvélemény-kutatások az eddigi örök harmadik parlamenti erőt rendre a második, sőt egyes esetekben az első helyre hozták ki.

Úgy tűnik azonban, hogy a Liberális Demokraták a hirtelen magasra csapó népszerűségi hullám apadása ellenére is tartósan kiléptek korábbi, hosszú évek átlagában 17-20 százalék közötti támogatottsági sávjukból, és ennek továbbra is kritikus jelentősége lehet koalíciós tárgyalások esetén.

IMF-hitelre kényszerülhetnek a britek
Május 6-án választanak a britek

MTI

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG