A Nemzetközi Valutalap küldöttségének vezetője a kormánnyal folytatott tárgyalások tegnapi felfüggesztése után úgy nyilatkozott, hogy a tanácskozásokon nem volt szó egy esetleges újabb hitelmegállapodásról. Christoph Rosenberg szerint először nyilvánvalóan a gazdaságpolitikai kérdéseket kellett tisztázni, de ezen nem jutottak túl. A szakértő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy az IMF többet szeretne tudni a jövő évi költségvetésre vonatkozó kormányzati tervekről.
Cáfol a kormány: nem készül B-terv Részletek >>>>> |
Magyarország elszánt, hogy tartja magát a 2010-re tervezett 3,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányhoz, de ennek biztosítékait illetően még vannak kisebb, a GDP 0,3 százalékára rúgó hiányosságok. 2011-ben a kormány csökkenteni akarja a költségvetési hiányt, de hogy "milyen szintre, az kérdéses" - jelentette ki.
A nagy feladat a 2011-es év lesz; számos gazdasági kiigazítást kell elvégezni, de ezeket nem rövid távú, piactorzító intézkedésekkel kellene elérni, mint például a bankadóval - mondta Rosenberg. Arra a kérdésre, hogy a bankok különadóját jövőre el kellene-e törölni, vagy fent lehet tartani, de sokkal kisebb mértékben, azt felelte: az utóbbi megoldás a válasz.
Az IMF tegnap esti közleménye szerint még számos nyitott kérdés maradt a kormánnyal folytatott tárgyalásokon, és a Washingtonba visszatérő delegáció a nézeteltérések áthidalására törekszik majd.
Eközben az Európai Bizottság tegnap este Brüsszelben bejelentette, hogy elhalasztja a Magyarországnak nyújtott pénzügyi segély újabb, sorrendben ötödik felülvizsgálatának lezárását. A magyar kormánynak számos kérdésben több időre van szüksége, hogy további pontosítással szolgáljon – olvasható az indoklásban. Emiatt az Európai Bizottság arról is határozott, hogy helyes lenne egy későbbi időpontban folytatni a tárgyalásokat.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány folytatja a tárgyalásokat a nemzetközi szervezetekkel, köztük a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval is. A tárcavezető közleményében arról írt: a magyar kormány az IMF és az EU küldöttségével folytatott tárgyalásai során őszintén és nyíltan feltárta az első félévi elhibázott költségvetési gazdálkodásból fakadó súlyos problémákat.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az IMF és az EU küldöttségei mindezek alapján elismeréssel méltatták az új kormánynak a korábbi hibák kiigazítása érdekében tett lépéseit, amelyek növelték az állam bevételeit, és jelentősen csökkentették a költségvetés hiányát. Matolcsy György hozzátette: a nemzeti ügyek kormánya folytatja a strukturális reformok politikáját a tárgyalópartnerek által fontosnak tartott területeken.
A tárgyalások idő előtti lezárásának súlyos piaci következményei is lehetnek. Egyes elemzők nem zárják ki, hogy hétfőn akár 10 forintot is erősödhet az euró, és a monetáris tanács a várt kamattartás helyett kamatemeléssel enyhíti majd a piaci feszültségeket. Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője az origo-nak úgy nyilatkozott: ha túl lendületesen esik az árfolyam, akkor még egy kamatemelés is elképzelhető. A K&H Bank elemzője, Barcza György szerint az IMF-nek is van felelőssége a mostani helyzet kialakulásában, az első félév költségvetési kontrolljának elszállása ugyanis részben a Valutaalap hibája.
MTI, Privátbankár