A választóknak ezen a héten kézbesített, a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítő tartalmazza a családi és utónevet, a lakcímet, a személyi azonosítót, a névjegyzékbeli sorszámot, a szavazás helyét és idejét, valamint a szavazással kapcsolatos egyéb tudnivalókat.
Azok a választók, akik a héten nem kapták meg az értesítőt, a közszemlére tett névjegyzékben április 15-én délutánig ellenőrizhetik, hogy szerepelnek-e a nyilvántartásban, s 16 óráig kifogást terjeszthetnek elő jogosulatlan kihagyás vagy felvétel miatt. Tévesen, így jogosulatlanul szerepelhet a névjegyzékben például olyan személy, akit bíróság tiltott el a közügyek gyakorlásától.
Aki a névjegyzékből kimaradt és ez ellen a törvényes határidőig nem emel kifogást, a szavazás napján már nem kérheti a névjegyzékbe vételét. Aki pedig választásra jogosult, de mégsem kapta meg az értesítőt, annak ezt a jegyzőnél (a helyi választási iroda vezetőjénél) kell jeleznie, s a jegyző új szelvényt állít ki.
A választópolgárok az értesítővel együtt kapták meg az ajánlószelvényt. A választáson listát állítani szándékozó pártoknak 20 ezer érvényes ajánlást kell összegyűjteniük. A pártoknak az ajánlószelvények gyűjtését az adatvédelmi biztosnál is be kell jelenteniük; a törvény tiltja, hogy másolatokat készítsenek az ajánlószelvényekről. A pártoknak május 8-ig kell benyújtaniuk az ajánlószelvényeket az Országos Választási Bizottsághoz, addig a határidőig jelenthetik be a listákat is.
El lehet-e adni az EP-választásokat?
Itthon vitatkoznak, Brüsszelben összefognak
EP-választás: nyaralni fog, de szavazna?
Hatodikától gyűjthetik a pártok az ajánlószelvényeket
Ki mondja meg Magyarországnak, hogy EP-választás van?
Boríthatja a hazai politikát az EP-választás
MTI